УШТЕ 16 ЛИЦА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19, НОВИ 444 БОЛНИ ОД 2.938 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 16 ЛИЦА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19, НОВИ 444 БОЛНИ ОД 2.938 ТЕСТОВИВкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211.382. (Фото: СДК.МК)

  Уште 16 лица починаа од ковид-19, од кои 11 се во изминативе 24 часа, а 5 минатата недела. Како што соопштуваат од Министерството за здравство во текот на изминатите 24 часа починатите се 3 починати лица од Скопје (67г, 75г и 79г) и по едно починато лице од Битола (53г), Велес (59г), Кавадарци (81г), Крушево (84г), Прилеп (66г), Пробиштип (73г), Радовиш (72г) и Штип (78г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза  ковид-19 од Мој Термин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 09.11.2021 до 16.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Тетово(1), Струмица(1) и Битола (1). Починатите лица се на возраст од 65 до 80г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.
  Регистрирани се нови 444 случаи од направени се 2.938 тестирања. Новите случаи се од Скопје – 190, Битола – 43, Прилеп – 27, Кавадарци – 19, Кочани – 16, Велес и Струмица – по 15, Охрид и Берово – по 13, Ресен – 11, Куманово и Штип – по 10, Тетово, Кичево, Гевгелија и Делчево – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Валандово – 4, Неготино, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Радовиш и Пробиштип – по 2, Гостивар, Струга, Дебар, Виница и Пехчево – по 1.
  Регистрирани сe 467 оздравени пациенти од: Скопје – 193, Куманово – 34, Битола – 26, Тетово – 24, Штип – 23, Кавадарци – 21, Прилеп – 19, Кочани – 18, Велес – 13, Делчево, Крива Паланка и Неготино – по 11, Гевгелија – 9, Струмица – 8, Свети Николе и Радовиш – по 6, Берово и Пробиштип – по 5, Ресен, Кичево и Кратово – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Демир Капија – 2, Охрид, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.
  Направените 2.938 тестови преку: ИЈЗ-239, ЦЈЗ Скопје-58, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово–50, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–187, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-96, Биотек-149, Систина-68, лабораторија Лаор-97, Синлаб-7, Ремедика-17, Плодност–41, Генеа-2, Никоб лаб-252, ВФВ Медикал-33, Ели Медика-42, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб – 2, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.352. Досега во земјата се направени вкупно 1.442.544 тестирања на ковид-19.
  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211.382, бројот на оздравени пациенти е 195.624, на починати е 7.406, а бројот на активни случаи изнесува 8.352.
  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 92334, активни 3796
  Куманово 12719, активни 297
  Тетово 11257, активни 174
  Прилеп 9967, активни 430
  Битола 8279, активни 682
  Гостивар 8055, активни 47
  Велес 7178, активни 369
  Кавадарци 6743, активни 321
  Штип 6470, активни 216
  Охрид 6328, активни 255
  Струмица 6009, активни 128
  Кичево 4201, активни 95
  Струга 3878, активни 56
  Кочани 3886, активни 230
  Гевгелија 2720, активни 149
  Неготино 2520, активни 87
  Свети Николе 2080, активни 68
  Крива Паланка 1832, активни 151
  Радовиш 1687, активни 76
  Ресен 1678, активни 90
  Дебар 1454, активни 1
  Берово 1355, активни 70
  Делчево 1313, активни 120
  Виница 1135, активни 46
  Пробиштип 1099, активни 47
  Валандово 892, активни 32
  Кратово 739, активни 78
  Богданци 626, активни 35
  Демир Хисар 578, активни 89
  Крушево 574, активни 25
  Македонски Брод 484, активни 5
  Демир Капија 419, активни 8
  Македонска Каменица 393, активни 60
  Пехчево 341, активни 15
  Дојран 159, активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира