УШТЕ 232 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.787 ТЕСТОВИ, ПОЧИНАА 6 БОЛНИ

  УШТЕ 232 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.787 ТЕСТОВИ, ПОЧИНАА 6 БОЛНИДосега во земјава болни од ковид-19 биле 304.878 лица. (Фото: СДК.МК)

  Нови 232 случаи на ковид-19 се регистрирани изминативе 24 часа од направени 2.787 тестови, од кои 38 се реинфекции. Новите случаи се во Скопје – 139, Битола – 19, Кавадарци – 14, Охрид – 10, Прилеп – 8, Кичево – 5, Гостивар и Неготино – по 4, Куманово, Тетово и Кочани – по 3, Велес, Струмица, Штип, Струга, Радовиш, Делчево и Дебар – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Берово, Валандово, Виница и Дојран – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 3 починати лица од Скопје (59г, 65г и 95г) . Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица, од: Скопје (2) и Прилеп (1), на возраст од 74 години до 91 години. Од пријавените починати лица, 2 лица се починати во домашни услови, а 1 лице во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 14.03.2022 год. до 23.03.2022 год. Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

  Регистриран e 221 оздравен пациент од: Скопје – 140, Битола – 19, Прилеп – 11, Кавадарци – 10, Куманово – 8, Велес – 5, Охрид и Струмица – по 4, Кратово – 3, Кичево, Струга , Крива Паланка и Богданци – по 2, Тетово, Штип, Кочани, Гевгелија, Неготино, Ресен, Радовиш, Дебар и Валандово – по 1.

  Направените 2.787 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-74, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-20, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–186, Жан Митрев (Филип Втори)-45, Авицена-88, Биотек-71, Систина-51, лабораторија Лаор-126, Синлаб-8, Ремедика-11, Плодност-18, Генеа-29, Никоб Лаб-244, ВФВ Медикал-77, Ели Медика Плус-34, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.335.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.951.621 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.878, бројот на оздравени пациенти е 293.700, на починати е 9.203, а бројот на активни случаи изнесува 1.975.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 142863, Активни 1114
  Куманово 16517, Активни 66
  Битола 14692, Активни 156
  Прилеп 13934, Активни 89
  Тетово 13410, Активни 42
  Кавадарци 10435, Активни 92
  Велес 9658, Активни 37
  Гостивар 9521, Активни 15
  Охрид 8690, Активни 71
  Струмица 7989, Активни 27
  Штип 7959, Активни 15
  Кичево 5546, Активни 47
  Кочани 5041, Активни 31
  Струга 4685, Активни 9
  Гевгелија 4353, Активни 27
  Неготино 3653, Активни 16
  Ресен 2669, Активни 15
  Свети Николе 2612, Активни 3
  Радовиш 2513, Активни 13
  Крива Паланка 2403, Активни 2
  Делчево 1924, Активни 24
  Дебар 1666, Активни 8
  Берово 1640, Активни 5
  Валандово 1474, Активни 5
  Виница 1377, Активни 12
  Пробиштип 1261, Активни 3
  Богданци 1021, Активни 8
  Кратово 958, Активни 4
  Крушево 917, Активни 6
  Демир Хисар 826, Активни 5
  Македонски Брод 735, Активни 1
  Демир Капија 586, Активни 2
  Македонска Каменица 522, Активни 3
  Пехчево 485, Активни 1
  Дојран 343, Активни 1

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира