УШТЕ 1.511 ПОЗИТИВНИ ОД 4.445 ТЕСТОВИ И 32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19

  УШТЕ 1.511 ПОЗИТИВНИ ОД 4.445 ТЕСТОВИ И 32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19Во моментов активни се 19.262 болни од кои 9.654 во Скопје. (Фото: СДК.МК)

  За 24 часа починаа 32 болни од ковид-19, меѓу кои и 33-годишна родилка од Делчево, а регистрирани се уште 1.511 позитивни од 4.445 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисока дневна бројка позитивни од почетокот на коронакризата во земјава, по 26 март кога беа регистрирани 1.422 нови случаи од 4.277 тестирани.

  Починатите се: 13 од Скопје (84,83,77,75,73,68,66,64, 63,63,51 ,42 и 41), по 2 пациенти од Прилеп (79 и 68), Куманово (70 и 61), Гостивар (72 и 69), Кавадарци (88 и 49), Штип (84 и 79), Струмица (86 и 80) и Неготино (81 и 67), а по еден пациент е пријавен од Велес (70), Охрид (79), Струга (72), Гевгелија (58). Триесет пациенти се починати во болнички услови, а двајца во домашни услови.

  Новите случаи се во Скопје – 654, Куманово – 116, Битола – 86, Велес – 68, Прилеп – 64, Тетово – 56, Гостивар – 55, Кавадарци, Штип и Охрид – по 44, Струмица – 38, Гевгелија – 35, Кичево – 25, Неготино -22, Кочани и Радовиш – по 15, Пробиштип – 14, Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница – по 11, Валандово – 10, Крива Паланка и Ресен – по 9, Богданци – 7, Македонска Каменица – 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Пехчево и Дојран – по 3, Делчево, Крушево и Демир Капија – по 2, Демир Хисар –1.

  Регистрирани се 587 оздравени пациенти од: Скопје – 316, Прилеп – 31, Куманово – 26, Велес – 23, Тетово – 22, Кавадарци и Битола – по 18, Гостивар – 17, Неготино -14, Штип, Струмица и Гевгелија – по 13, Крива Паланка – 8, Берово и Крушево – по 6, Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип – по 5, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија – по 2, Делчево – 1.

  Направени се 4.445 тестови преку: ИЈЗ-969, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-119, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–79, МАНУ-180, Жан Митрев (Филип Втори)-166, Авицена-415, Биотек-344, Систина-329, лабораторија Лаор-256, Синлаб-67, Ремедика-51, Плодност – 0, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.345.

  Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата се 130.022, од кои оздравеа 106.979, почина 3.781, а активни се 19.262.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 58218, активни 9654

  Прилеп 7061, активни 1078

  Куманово 6860, активни 870

  Тетово 6329, активни 611

  Гостивар 4548, активни 489

  Велес 4486, активни 696

  Кавадарци 4451, активни 721

  Битола 4419, активни 745

  Штип 4271, активни 439

  Охрид 4130, активни 750

  Струмица 3254, активни 338

  Струга 2678, активни 225

  Кочани 2244, активни 237

  Кичево 2011, активни 178

  Неготино 1932, активни 395

  Гевгелија 1827, активни 384

  Свети Николе 1267, активни 119

  Крива Паланка 1070, активни 105

  Ресен 1001, активни 159

  Радовиш 901, активни 114

  Дебар 859, активни 55

  Делчево 842, активни 88

  Берово 843, активни 117

  Пробиштип 695, активни 102

  Виница 611, активни 72

  Валандово 515, активни 82

  Крушево 433, активни 125

  Богданци 408, активни 74

  Демир Капија 355, активни 81

  Кратово 330, активни 28

  Демир Хисар 323, активни 41

  Македонски Брод 296, активни 31

  Пехчево 233, активни 33

  Македонска Каменица 208, активни 14

  Дојран 113, активни 12

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира