УШТЕ 50 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 1.320 ПОЗИТИВНИ ОД 4.174 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 50 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 1.320 ПОЗИТИВНИ ОД 4.174 ТЕСТОВИОва е највисоката дневна бројка починати од почетокот на пандемијата досега. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 50 болни починаа од ковид-19 за 24 часа, а регистрирани се 1.320 нови случаи од 4.174 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисоката дневна бројка починати од почетокот на пандемијата досега.

  Највисоката дневна бројка, 46 починати досега беше на 9 декември лани, а пред 5 дена, на 29 март, имаше 41 починат.

  Од починатите, 19 од Скопје (95г, 92г, 86г, 84г, 81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г). 46 пациенти се починати во болнички услови, додека 4 пациенти се починати во домашни услови.

  Новорегистрираните болни се во: Скопје – 580, Битола – 113, Куманово – 75, Прилеп – 59, Велес – 50, Охрид – 43, Кавадарци – 41, Тетово – 38, Гостивар – 36, Струмица – 32, Штип – 31, Кочани – 30, Гевгелија – 27, Ресен – 24, Кичево – 22, Радовиш – 14, Струга – 13, Берово – 12, Неготино – 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Виница – 8, Богданци – 7, Делчево – 6, Свети Николе и Македонски Брод – по 5, Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар – по 4, Крушево – 3, Кратово и Пехчево – по 1.

  Регистрирани се 457 оздравен пациент од Скопје – 133, Прилеп – 46, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Велес – 22, Гостивар – 20, Штип – 19, Тетово и Неготино – по 18, Битола, Гевгелија и Струмица – по 15, Кочани – 12, Кичево – 8, Свети Николе – 7, Берово – 6, Радовиш и Пробиштип – по 5, Ресен, Делчево и Виница – по 4, Валандово – 3, Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод – по 2, Охрид, Кратово и Демир Хисар – по 1.

  Направени се 4.174 тестови преку: ИЈЗ-641, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-151, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–8, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–74, МАНУ-152, Жан Митрев (Филип Втори)-193, Авицена-364, Биотек-369, Систина-326, лабораторија Лаор-259, Синлаб – 61, Ремедика-41, Плодност – 62, Генеа – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.361.

  Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата се 132.740, од кои оздравени се 108.197, починати се 3.860, а активни се 20.683.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 59394, активни 10281

  Прилеп 7190, активни 1106

  Куманово 7020, активни 966

  Тетово 6397, активни 633

  Гостивар 4612, активни 501

  Велес 4618, активни 780

  Кавадарци 4532, активни 727

  Битола 4637, активни 897

  Штип 4338, активни 464

  Охрид 4219, активни 837

  Струмица 3338, активни 391

  Струга 2711, активни 257

  Кочани 2297, активни 269

  Кичево 2054, активни 203

  Неготино 1958, активни 382

  Гевгелија 1886, активни 410

  Свети Николе 1285, активни 125

  Крива Паланка 1089, активни 115

  Ресен 1039, активни 182

  Радовиш 926, активни 128

  Дебар 864, активни 60

  Делчево 851, активни 93

  Берово 862, активни 122

  Пробиштип 707, активни 102

  Виница 630, активни 87

  Валандово 534, активни 95

  Крушево 438, активни 127

  Богданци 417, активни 81

  Демир Капија 364, активни 84

  Кратово 334, активни 29

  Демир Хисар 330, активни 44

  Македонски Брод 308, активни 41

  Пехчево 236, активни 36

  Македонска Каменица 211, активни 17

  Дојран 114, активни 11

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира