УШТЕ 10 ПОЧИНАТИ, НОВИ 428 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.853 ТЕСТОВИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

  УШТЕ 10 ПОЧИНАТИ, НОВИ 428 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.853 ТЕСТОВИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСАEден пациент е починат надвор од болница, станатите 9 се починати во болница. Монтажниот ковид центар кај Инфективната клиника во Скопје (Фото: Ѓ.Личовски)

  Десет лица починаа во последните 24 часа, а регистрирани се 428 случаи на ковид-19 од направени 1.853 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од Струмица (83г) и еден пациент од Крива Паланка (80г). Од нив еден пациент е починат надвор од болница, останатите 9 се починати во болница.

  Новите случаи се во Скопје-200, Куманово-16, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, Битола-14, Охрид-4, Кавадарци-17, Гостивар-5, Гевгелија-15, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Кочани-12, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-2, Виница-3, Делчево-4, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-10, Неготино-5.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 100 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 2 мајки суспектни на вирусот.

  Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 223, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-57, Куманово-11, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-8, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2, Гостивар-2, Струмица-7, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Кочани-8, Валандово-1, Кичево-5.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.628, бројката на оздравени пациенти е 17.239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.555. Од вчера се евидентира еден конторлен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 9854, активни 2655

  • Куманово 1973, активни 218

  • Дебар 309, активни 50

  • Штип 1443, активни 160

  • Прилеп 925, активни 227

  • Тетово 1722, активни 291

  • Струга 749, активни 79

  • Велес 429, активни 96

  • Битола 467, активни 155

  • Охрид 510, активни 89

  • Кавадарци 321, активни 89

  • Гостивар 1028, активни 97

  • Гевгелија 267, активни 143 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 38 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 580, активни 360

  • Крива Паланка 176, активни 60

  • Радовиш 170, активни 72

  • Крушево 20, активни 0

  • Кочани 567, активни 205

  • Пробиштип 139, активни 24

  • Демир Хисар 65, активни 4

  • Македонски Брод 98, активни 4

  • Пехчево 53, активни 9

  • Берово 164, активни 41

  • Валандово 82, активни 50

  • Виница 150, активни 49

  • Делчево 210, активни 114 (40 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 31, активни 7

  • Свети Николе 423, активни 59

  • Кичево 416, активни 78

  • Ресен 201, активни 38

  • Неготино 86, активни 32 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.853 теста се преку: ИЈЗ-644, ЦЈЗ Скопје-101, Авицена-456, Биотек-202, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори) -85, Систина со PCR метода -142, лабораторија Лаор –101, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-74, Инфективна клиника-2, ГАК-7, Синлаб-37, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на ковид -19.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

  • Чаир – 118

  • Гази Баба – 282

  • Аеродром – 531

  • Карпош – 437

  • Центар – 448

  • Кисела Вода – 312

  • Ѓорче Петров – 208

  • Бутел – 107

  • Шуто Оризари – 15

  • Студеничани – 4

  • Сарај – 16

  • Арачиново – 7

  • Илинден – 36

  • Сопиште – 20

  • Чучер Сандево – 8

  • Петровец –16

  • Зелениково – 8

  • Странец – 12

  • Нераспределен- 70

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира