В ПОНЕДЕЛНИК НОВ ПРОТЕСТ НА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА

a:1:{s:9:"td_source";s:44:"Скопје(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  В ПОНЕДЕЛНИК НОВ ПРОТЕСТ НА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА

  Движењето Шарена револуција најави нов протест за понеделник (27 јуни) во 19 часот, пред СЈО.

  „Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада. Протестирам! Груевски и Иванов им се закануваат на граѓаните. Протестирам! Власта сака да преговара тајно. Протестирам! Власта не сака да се чуе мислењето на граѓаните. Протестирам! Продолжуваме, се вклучуваме во решавањето на кризата“, соопшти денеска движењето на својата Фејсбук страница.

  Протестите траат 80 дена, а последниот, најмасовен досега беше на 20 јуни, кој заврши со неуспешен обид на активистите на Шарената револуција да го урнат споменикот на Прометеј во паркот Жена-борец во Скопје.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари