ЧЕТИРИ ДЕЦА ПРЕЖИВЕАЈА 40 ДЕНА ВО АМАЗОНСКАТА ЏУНГЛА ПО АВИОНСКА НЕСРЕЌА

  ЧЕТИРИ ДЕЦА ПРЕЖИВЕАЈА 40 ДЕНА ВО АМАЗОНСКАТА ЏУНГЛА ПО АВИОНСКА НЕСРЕЌАДецата на возраст од 13, 9, 4 и 1 година преживеале во џунглата 40 дена, а во несреќата загинаа мајка им и уште двајца. (Фото: Гети)

  Вчера беа пронајдени живи четири мали деца кои исчезнаа минатиот месец кога нивниот авион се урна во прашумите на Амазон, изјави колумбискиот министер за одбрана за „Вашингтон пост“. Децата на возраст од 13, 9, 4 и 1 година преживеале во џунглата 40 дена. Во несреќата загинаа мајка им и уште двајца.

  „Радост за целата земја!“, твитна колумбискиот претседател Густаво Петро со фотографија од четворицата браќа и сестри кои ги згрижија службите за итни случаи. „Тие беа сами. Тие самите дадоа пример за тотален опстанок. Ќе остане во историјата, така што тие деца денес се деца на мирот и деца на Колумбија“, изјави Петро за локалните медиуми.

  Според информациите што ги сподели министерот за одбрана Иван Веласкез Гомез, во спасувачката мисија – сега наречена Операција Чудо – повеќе од 100 лица воен персонал и домородни доброволци ги бараа децата низ широк простор. Децата, кои се исто така домородни, добиваат медицинска нега и ќе бидат префрлени во болница во Сан Хозе дел Гуавиаре, главниот град на областа Гуавијаре. Петро минатиот месец на Твитер објави дека децата се пронајдени, но го повлече тврдењето, а потрагата продолжи.

  Според Управата за цивилно воздухопловство на Колумбија, пилотот на малиот авион, кој летал за Сан Хозе дел Гвавиаре, испратил итен повик за дефект на моторот веднаш по полетувањето на 1 мај. Авионот потоа исчезна од радарот. Подоцна властите го пронајдоа местото на несреќата и три тела, идентификувани како пилотот, мајката на децата и уште еден роднина.

  Децата седеле во задниот дел на авионот, кој бил помалку оштетен од падот, се вели во извештајот. Сè уште не е јасно како децата успеале сами да се снајдат со недели во најголемата прашума во светот, иако ситуацијата не е сосема без преседан. Организацијата на домородните народи на колумбискиот Амазон во соопштение рече дека нивниот опстанок е знак за „знаење и однос со природната средина на животот“, што се „учи од утробата на мајката и се практикува од многу рана возраст”.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира