ТУРСКАТА ВОЈСКА ИЗВЕДУВА ПУЧ?

a:1:{s:9:"td_source";s:33:"ИСТАНБУЛ(БИ-БИ-СИ)

  ТУРСКАТА ВОЈСКА ИЗВЕДУВА ПУЧ?

  Турскиот премиер ја осуди „илегалната акција“ на воена група, при што се затворени мостови во Истанбул, а авион лета ниско во Анкара и се слушаат пукотници.

  Премиерот Бинали Јилдирим рече дека воената акција не е изведена со дозвола и не е пуч. Рече дека владата останува на сила.

  „Станува збор за обид за удар, нема да го дозволиме, оние што го вклучено во овој илегален чин ќе платат највисока цена“, рече тој и додаде дека не е точно овој потег да се опише како пуч.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари