Таг: албум

1 2 10 / 12 НАПИСИ
РЕДИЦИ ЗА АЛБУМОТ НА „ПАНИНИ“ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО, ПРВПАТ ЌЕ СЕ СОБИРА И МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

РЕДИЦИ ЗА АЛБУМОТ НА „ПАНИНИ“ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО, ПРВПАТ ЌЕ СЕ СОБИРА И МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Албумите на „Панини“ за светските и европските фудбалски првенства никогаш не излегоа од мода во Македонија, но за најновиот, за претстојното Европско ...
КУЛТНИОТ ДЕБИТАНТСКИ АЛБУМ НА „АРХАНГЕЛ“ ОДБЕЛЕЖА 30 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО

КУЛТНИОТ ДЕБИТАНТСКИ АЛБУМ НА „АРХАНГЕЛ“ ОДБЕЛЕЖА 30 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО

„Архангел“, еден од најзначајните албуми за македонската музика воопшто, денеска одбележа 30 години од излегувањето. Објавен две години откако фронтм ...
ФИЛИП ГЛАС ЈА НАПИША ТРЕТАТА СИМФОНИЈА СПОРЕД АЛБУМ НА БОУВИ ПО 20 ГОДИНИ ОДЛОЖУВАЊЕ

ФИЛИП ГЛАС ЈА НАПИША ТРЕТАТА СИМФОНИЈА СПОРЕД АЛБУМ НА БОУВИ ПО 20 ГОДИНИ ОДЛОЖУВАЊЕ

Три години по смртта на Дејвид Боуви, двaјца светски значајни композитори Филип Глас и Џон Адамс се соединија во Лос Анџелес за да му оддадат почит. Џ ...
ТРЕТИОТ АЛБУМ НА КРСТЕ РОЏЕВСКИ МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ВО 2018 СПОРЕД „ДАУНБИТ“, В СРЕДА ПРОМОЦИЈА ВО СКОПЈЕ

ТРЕТИОТ АЛБУМ НА КРСТЕ РОЏЕВСКИ МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ВО 2018 СПОРЕД „ДАУНБИТ“, В СРЕДА ПРОМОЦИЈА ВО СКОПЈЕ

„Зајакот и паднатиот јавор“ (The Rabbit and The Fallen Sycamore), третиот албум на македонскиот гитарист, пејач и кантавтор Крсте Роџевски кој живее и ...
ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ЌЕ БИДЕ ПОГРЕБАН УТРЕ НА ГРОБИШТАТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ЌЕ БИДЕ ПОГРЕБАН УТРЕ НА ГРОБИШТАТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Пејачот и глумец Влатко Илиевски ќе биде погребан утре во 12 часот на гробиштата во Ѓорче Петров. Триесет и тригодишниот Илиевски синоќа беше пронајде ...
НАЈГОЛЕМИТЕ ЧЕКОРИ ГИ НАПРАВИВ ВО НАЈКРИЗНИТЕ МОМЕНТИ, ВЕЛИ ДУКЕ БОЈАЏИЕВ ПРЕД СКОПСКИТЕ КОНЦЕРТИ

НАЈГОЛЕМИТЕ ЧЕКОРИ ГИ НАПРАВИВ ВО НАЈКРИЗНИТЕ МОМЕНТИ, ВЕЛИ ДУКЕ БОЈАЏИЕВ ПРЕД СКОПСКИТЕ КОНЦЕРТИ

Со музика на која работел изминативе 10 години, и која е инпирирана од македонскиот фолклор, пијанистот, вокал и композитор Дуке Бојаџиев, в петок и с ...
ЧЕТИРИ ГОДИНИ ГИ СЛЕДИМЕ И МИСЛИМЕ ТИМОВИТЕ ЗА АЛБУМ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „ПАНИНИ“

ЧЕТИРИ ГОДИНИ ГИ СЛЕДИМЕ И МИСЛИМЕ ТИМОВИТЕ ЗА АЛБУМ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „ПАНИНИ“

Кога се подготвува албум за светско фудбалско првенство, секогаш постои можност во него да се најдат и играчи кои нема да настапат. „Панини груп“, св ...
АЛБУМОТ „БАСТИОН“ БЕШЕ 35 ГОДИНИ ПРЕД ВРЕМЕТО, ЗВУЧИ КАКО ДА Е СОЗДАДЕН ДЕНЕС

АЛБУМОТ „БАСТИОН“ БЕШЕ 35 ГОДИНИ ПРЕД ВРЕМЕТО, ЗВУЧИ КАКО ДА Е СОЗДАДЕН ДЕНЕС

Иако издаден пред 35 години, албумот „Бастион“ на истоимената скопска група, едно од култните изданија на македонската музичка сцена, звучи свежо како ...
ПО 35 ГОДИНИ ЌЕ СЕ РЕИЗДАВА КУЛТНИОТ ИСТОИМЕН АЛБУМ НА „БАСТИОН“, ПРОМОЦИЈА НА 9 МАРТ

ПО 35 ГОДИНИ ЌЕ СЕ РЕИЗДАВА КУЛТНИОТ ИСТОИМЕН АЛБУМ НА „БАСТИОН“, ПРОМОЦИЈА НА 9 МАРТ

Албумот „Бастион“ на истоимената скопска група, едно од култните изданија на македонската музичка сцена, повторно ќе биде издаден на плоча на 16 март, ...
НИЛ ЈАНГ ЈА ОТВОРА СВОЈАТА МУЗИЧКА АРХИВА ЗА БЕСПЛАТНО СЛУШАЊЕ

НИЛ ЈАНГ ЈА ОТВОРА СВОЈАТА МУЗИЧКА АРХИВА ЗА БЕСПЛАТНО СЛУШАЊЕ

Легендарниот канадски рокер Нил Јанг ќе го направи целиот свој музички опус достапен за едномесечно бесплатно преслушување преку интернет. Седумдес ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ