Таг: амандмани

1 2 3 20 / 28 НАПИСИ
СЕДУМ ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЕДЕН НА КОАЛИЦИЈАТА ГЛАСАА „ЗА“ КОГА МНОЗИНСТВОТО ГО ПРИФАТИЛО ПРЕДЛОГОТ ДА СЕ ИНТЕРВЕНИРА ВО НАЦРТ-УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ

СЕДУМ ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЕДЕН НА КОАЛИЦИЈАТА ГЛАСАА „ЗА“ КОГА МНОЗИНСТВОТО ГО ПРИФАТИЛО ПРЕДЛОГОТ ДА СЕ ИНТЕРВЕНИРА ВО НАЦРТ-УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата кои гласаа за предлогот за почнување измена на Уставот, гласале откако мнозинството по долги преговори го п ...
ПОВЕЌЕ ОД 25 ПРАТЕНИЦИ НА ОПОЗИЦИЈАТА СЕ СВЕСНИ ДЕКА ТРЕБА ДА ПОНЕСАТ ОДГОВОРНОСТ, РЕЧЕ ЗАЕВ НА КРАЈОТ ОД КОМИСИСКАТА РАСПРАВА ЗА ИЗМЕНИ НА УСТАВОТ

ПОВЕЌЕ ОД 25 ПРАТЕНИЦИ НА ОПОЗИЦИЈАТА СЕ СВЕСНИ ДЕКА ТРЕБА ДА ПОНЕСАТ ОДГОВОРНОСТ, РЕЧЕ ЗАЕВ НА КРАЈОТ ОД КОМИСИСКАТА РАСПРАВА ЗА ИЗМЕНИ НА УСТАВОТ

Собраниската Комисија за уставни прашања со 10 гласа „за“ и 7 „против“ донесе заклучок со кој го поддржа Владиниот предлог за пристапување кон промена ...
БЕЗ КОМПРОМИС НА ЛЕВИЦАТА И НА ДЕСНИЦАТА КАЈ МАКЕДОНЦИТЕ НЕМА РЕШЕНИЕ, ЌЕ ИМАМЕ БРАТОУБИСТВО ИСТО КАКО ПРЕД СТО ГОДИНИ, РЕЧЕ ДИМОВСКИ НА РАСПРАВАТА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

БЕЗ КОМПРОМИС НА ЛЕВИЦАТА И НА ДЕСНИЦАТА КАЈ МАКЕДОНЦИТЕ НЕМА РЕШЕНИЕ, ЌЕ ИМАМЕ БРАТОУБИСТВО ИСТО КАКО ПРЕД СТО ГОДИНИ, РЕЧЕ ДИМОВСКИ НА РАСПРАВАТА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

Без печат од најголемите политички партии на Македонците Договорот со Грција не е одржлив и не може да живее, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димо ...
ПРОЦЕДУРАТА ЗА ИЗМЕНАТА НА УСТАВОТ ЌЕ ТРАЕ ОКОЛУ 110 ДЕНА, АМА АКО ВЛАСТА ОБЕЗБЕДИ МНОЗИНСТВО

ПРОЦЕДУРАТА ЗА ИЗМЕНАТА НА УСТАВОТ ЌЕ ТРАЕ ОКОЛУ 110 ДЕНА, АМА АКО ВЛАСТА ОБЕЗБЕДИ МНОЗИНСТВО

Владата го достави до Собранието Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и дополнување на Уста ...
ЗАЕВ  ОЧЕКУВА ФОРМИРАЊЕ НА ДИК НА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА В НЕДЕЛА

ЗАЕВ  ОЧЕКУВА ФОРМИРАЊЕ НА ДИК НА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА В НЕДЕЛА

Премиерот Зоран Заев очекува на лидерската средба да се договори и составот на Државната изборна комисија (ДИК)  затоа што притискаат роковите за успе ...
ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ НА СЕДНИЦА САМО АКО ИМА ДОГОВОР СО ОПОЗИЦИЈАТА, АМАНДМАНИТЕ ПРЕВЕДЕНИ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ НА СЕДНИЦА САМО АКО ИМА ДОГОВОР СО ОПОЗИЦИЈАТА, АМАНДМАНИТЕ ПРЕВЕДЕНИ

Сите амандмани поднесени за Законот за употреба на јазиците, се преведени, архивирани и ставени на е-парламент и ќе се разгледаат според одредбите од ...
ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ 35 ИЛЈАДИ АМАНДМАНИ СПОРЕД СУГЕСТИИТЕ НА ЃОРГЕ ИВАНОВ, ВЕЛИ ИЛИЈА ДИМОВСКИ

ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ 35 ИЛЈАДИ АМАНДМАНИ СПОРЕД СУГЕСТИИТЕ НА ЃОРГЕ ИВАНОВ, ВЕЛИ ИЛИЈА ДИМОВСКИ

Ако претседателот на Собранието Талат Џафери одлучи Собранието да не ги разгледа амандманите на ВМРО-ДПМНЕ поднесени за Законот за употреба на јазицит ...
РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ЌЕ ДОЦНИ, СЛУЖБИТЕ ТРЕБА ДА ДОПРЕВЕДАТ УШТЕ 27 ИЛЈАДИ АМАНДМАНИ НА ВМРО-ДПМНЕ

РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ЌЕ ДОЦНИ, СЛУЖБИТЕ ТРЕБА ДА ДОПРЕВЕДАТ УШТЕ 27 ИЛЈАДИ АМАНДМАНИ НА ВМРО-ДПМНЕ

Нема технички услови да почне расправата по поднесените амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците во Собранието, бидејќи поради обемн ...
ОПОЗИЦИЈАТА ДА БИДЕ РАЗУМНА И ДА НЕ ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО ОТИ ТРЕБА ДА ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ, КАЖА ЗАЕВ

ОПОЗИЦИЈАТА ДА БИДЕ РАЗУМНА И ДА НЕ ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО ОТИ ТРЕБА ДА ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ, КАЖА ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев очекува опозицијата да биде разумна во врска со поднесените над 30 илјади амандмани за Законот за употреба на јазиците и да не го ...
ФРЛЕНИТЕ АМАНДМАНИ НА ВМРО-ДПМНЕ СЕ КОПИИ, ОРИГИНАЛИТЕ СЕ ВО АРХИВАТА, ТВРДИ СОБРАНИЕТО

ФРЛЕНИТЕ АМАНДМАНИ НА ВМРО-ДПМНЕ СЕ КОПИИ, ОРИГИНАЛИТЕ СЕ ВО АРХИВАТА, ТВРДИ СОБРАНИЕТО

Собранието ги демантира обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ и пишувањата во дел од електронските медиуми дека нивни архивирани амандмани поднесени за Законот з ...
1 2 3 20 / 28 НАПИСИ