Таг: Авганистан

1 8 9 1097 / 97 НАПИСИ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДИМИТРИЕВСКИ САКА ДА ПОДИГНЕ СПОМЕНИК НА АМЕРИКАНСКАТА КОМПАНИЈА ШТО ГИ НОСИ КУМАНОВЦИ ВО ИРАК И АВГАНИСТАН

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДИМИТРИЕВСКИ САКА ДА ПОДИГНЕ СПОМЕНИК НА АМЕРИКАНСКАТА КОМПАНИЈА ШТО ГИ НОСИ КУМАНОВЦИ ВО ИРАК И АВГАНИСТАН

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски планира да подигне споменик на американската компанија „Келог, Браун и Рут“ (КБР), затоа што дала најг ...
РУСИЈА ГИ ВООРУЖУВА ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ

РУСИЈА ГИ ВООРУЖУВА ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ

Русија ги поддржува и дури ги вооружува Талибанците, изјави шефот на американските сили во Авганистан за „Би-Би-Си“. Во интервју за британската телеви ...
СИНГАПУР ГО ИМА НАЈСИЛНИОТ ПАСОШ НА СВЕТОТ

СИНГАПУР ГО ИМА НАЈСИЛНИОТ ПАСОШ НА СВЕТОТ

Кога станува збор за глобално патување не сите пасоши се направени еднакво. Но кој е најдобар? Според индексот за пасоши, таа чест му припаѓа на Синга ...
САД ЈА ФРЛИЈА НАЈГОЛЕМАТА НЕНУКЛЕAРНА БОМБА ВРЗ ИД ВО АВГАНИСТАН

САД ЈА ФРЛИЈА НАЈГОЛЕМАТА НЕНУКЛЕAРНА БОМБА ВРЗ ИД ВО АВГАНИСТАН

Пентагон соопшти дека американските сили во Авганистан ја фрлија најголемата ненуклеарна бомба врз цели на Исламската држава (ИД) во Авганистан. Адам ...
12 МРТВИ ВО НАПАДОТ ВО БЕРЛИН, ВОЗАЧОТ НА КАМИОНОТ БИЛ АЗИЛАНТ ОД АВГАНИСТАН ИЛИ ПАКИСТАН

12 МРТВИ ВО НАПАДОТ ВО БЕРЛИН, ВОЗАЧОТ НА КАМИОНОТ БИЛ АЗИЛАНТ ОД АВГАНИСТАН ИЛИ ПАКИСТАН

Германската полиција истражува можен терористички напад, откако синоќа камион се втурна во божикен панаѓур во центарот на Берлин при што 12 луѓе загин ...
ОТКАКО ГИ ПОТРОШИЈА ПАРИТЕ, КУМАНОВЦИ ПАК ЗАМИНУВААТ ЗА ИРАК И АВГАНИСТАН

ОТКАКО ГИ ПОТРОШИЈА ПАРИТЕ, КУМАНОВЦИ ПАК ЗАМИНУВААТ ЗА ИРАК И АВГАНИСТАН

По неколкугодишна пауза, работници од Куманово повторно масовно заминуваат во американските бази во Ирак и Авганистан. Според нашите информации, само ...
ИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА НАПАДОТ СО СЕКИРА ВО ГЕРМАНСКИОТ ВОЗ

ИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА НАПАДОТ СО СЕКИРА ВО ГЕРМАНСКИОТ ВОЗ

Седумнаесетгодишниот Авганистанец кој со секира нападна луѓе во воз во Германија, бил припадник на Исламска држава, соопштија од ИД. Портпаролот на г ...
1 8 9 1097 / 97 НАПИСИ