Таг: бездомни кучиња

1 219 / 19 НАПИСИ
ЗАТВОРЕН СТАЦИОНАРОТ ЗА КУЧИЊА „ВАРДАРИШТЕ“ ПОРАДИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗИ, БОЛНИ КУЧИЊА СМЕСТУВАЛЕ СО ЗДРАВИ

ЗАТВОРЕН СТАЦИОНАРОТ ЗА КУЧИЊА „ВАРДАРИШТЕ“ ПОРАДИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗИ, БОЛНИ КУЧИЊА СМЕСТУВАЛЕ СО ЗДРАВИ

Стационарот за бездомни животни „Вардариште“ е затворен поради појава на заразни болести и пропусти во работењето. Агенцијата за храна и ветеринарство ...
ОХРИДСКИТЕ ШИНТЕРИ ГИ ФАТИЈА НАЈАГРЕСИВНИТЕ КУЧИЊА СКИТНИЦИ И ГИ ОДНЕСОА ВО СТАЦИОНАР

ОХРИДСКИТЕ ШИНТЕРИ ГИ ФАТИЈА НАЈАГРЕСИВНИТЕ КУЧИЊА СКИТНИЦИ И ГИ ОДНЕСОА ВО СТАЦИОНАР

Шинтерската служба при „Охридски комуналец” деновиве фати 15 најагресивни кучиња скитници кои ги пријавиле охриѓани и ги однесе во новоизградениот ста ...
КИЧЕВО ЌЕ ГИ ПРИБЕРЕ СИТЕ БЕЗДОМНИ КУЧИЊА, ЗАПОЧНА ИЗГРАДБА НА СТАЦИОНАР ЗА 150 КУЧИЊА

КИЧЕВО ЌЕ ГИ ПРИБЕРЕ СИТЕ БЕЗДОМНИ КУЧИЊА, ЗАПОЧНА ИЗГРАДБА НА СТАЦИОНАР ЗА 150 КУЧИЊА

Невладината организација „Грифон КИЧЕВО“, која се грижи за бездомни животни во овој град, започна изградба на стационар во селото Бигор Доленци (стара ...
СЕ НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ВЕЛЕШАНИ КАСНАТИ ОД КУЧЕ, 10 ЗАЛОВЕНИ КУЧИЊА СЕ ВДОМЕНИ ВО АНГЛИЈА

СЕ НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ВЕЛЕШАНИ КАСНАТИ ОД КУЧЕ, 10 ЗАЛОВЕНИ КУЧИЊА СЕ ВДОМЕНИ ВО АНГЛИЈА

Се намалува бројот на напади на кучиња врз велешани, велат од локалната власт, а со тоа и на доставени пријави за барање надомест. „Изминатите два ...
ОХРИД ОСТАНУВА БЕЗ СТАЦИОНАР ЗА КУЧИЊА, ВО АВГУСТ ЌЕ ГИ ПУШТАТ НА УЛИЦА

ОХРИД ОСТАНУВА БЕЗ СТАЦИОНАР ЗА КУЧИЊА, ВО АВГУСТ ЌЕ ГИ ПУШТАТ НА УЛИЦА

Охрид по пет години останува без стационар за кучиња, а од здружението „Анималија” најавуваат дека од август сите што се под нивни надзор ќе ги пуштат ...
БОГДАНОВИЌ ГИ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ ЗАЕДНО ДА ПРАВАТ КУЌАРКИ ЗА БЕЗДОМНИ КУЧИЊА

БОГДАНОВИЌ ГИ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ ЗАЕДНО ДА ПРАВАТ КУЌАРКИ ЗА БЕЗДОМНИ КУЧИЊА

Општина Центар ќе прави куќарки за бездомни кучиња и ќе ги поставува пред кафулиња. Куќарките за згрижување на кучињата, ќе се поставуваат само пред о ...
ОХРИДСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ЌЕ ГО СПАСУВА ГРАДОТ ОД ЉАНГАЧИ

ОХРИДСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ЌЕ ГО СПАСУВА ГРАДОТ ОД ЉАНГАЧИ

Новиот градоначалник на Охрид, Јован Стојановски, во своето прво официјално обраќање од оваа функција кажа дека заедно со здружението „Анималија” ќе г ...
ПОЛИЦИЈАТА ДА ОТКРИЕ КОЈ ФРЛА ОТРОВИ ВО ШКОЛСКИ ДВОРОВИ И ИГРАЛИШТА ЗА ТРУЕЊЕ НА БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ, БАРААТ ВЕЛЕШАНИ

ПОЛИЦИЈАТА ДА ОТКРИЕ КОЈ ФРЛА ОТРОВИ ВО ШКОЛСКИ ДВОРОВИ И ИГРАЛИШТА ЗА ТРУЕЊЕ НА БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ, БАРААТ ВЕЛЕШАНИ

Протестен марш против фрлањето отровите по јавните површини се одржа денес низ улиците на Велес.  Забранетиот отров „ланате“  се фрла по дворовите на ...
ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА ТРУЈАЧИТЕ И НАСИЛНИЦИТЕ, ПОБАРАА АКТИВИСТИТЕ НА ПРОТЕСТОТ ЗА ПРАВАТА НА ЖИВОТНИТЕ

ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА ТРУЈАЧИТЕ И НАСИЛНИЦИТЕ, ПОБАРАА АКТИВИСТИТЕ НА ПРОТЕСТОТ ЗА ПРАВАТА НА ЖИВОТНИТЕ

Неколку стотини граѓани излегоа денеска на протестот „Македонија против насилство врз животните!“ и побараа од институциите итно да најдат хуман и ефи ...
1 219 / 19 НАПИСИ