Таг: договор со Грција

1 2 3 4 30 / 37 НАПИСИ
ЗАТВОР ИЛИ ЗАБАВА

ЗАТВОР ИЛИ ЗАБАВА

1 Поканаааааа... Мала забавааа... Еве дојдов без да ти се нааааајавам... Нацијата е повторно соочена со уште еден судбински избор. Дали да се радув ...
АМНЕСТИЈА ЗА РЕФЕРЕНДУМ

АМНЕСТИЈА ЗА РЕФЕРЕНДУМ

1 Си седиш така во партиски штаб на дежурство и одеднаш некој ти вика  – ај да одиме до Собрание. Ќе тепаме Шиптари. Ќе му ја скршиме главата на црпко ...
БРАНИТЕЛИТЕ НА ИМЕТО ИМААТ КВОРУМ ДА ЈА БЛОКИРААТ УЛИЦАТА ПРЕД СОБРАНИЕТО, ВЕЛАТ ОД МВР

БРАНИТЕЛИТЕ НА ИМЕТО ИМААТ КВОРУМ ДА ЈА БЛОКИРААТ УЛИЦАТА ПРЕД СОБРАНИЕТО, ВЕЛАТ ОД МВР

Неколкумина граѓани кои по потпишувањето на договорот за името Република Северна Македонија на 17 јуни, периодично протестираат пред Собранието за вре ...
НУДИМЕ ПОДДРШКА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, СООПШТИ БЕЛАТА КУЌА ПО РАЗГОВОРОТ НА МАЈК ПЕНС И ЗАЕВ

НУДИМЕ ПОДДРШКА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, СООПШТИ БЕЛАТА КУЌА ПО РАЗГОВОРОТ НА МАЈК ПЕНС И ЗАЕВ

Заменик претседателот Мајк Пенс зборувал со премиерот на Република Македонија Зоран Заев и му честитал за историскиот договор со Грција, соопшти Белат ...
СОБРАНИЕТО ПАК ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

СОБРАНИЕТО ПАК ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Собранието со 69 гласа „за“ и 1 „воздржан“ во трето читање денеска го изгласа законот за ратификација на договорот со Грција за решавање на спорот за ...
ИВАНОВ ДА ГО ИСКОРИСТИ МОМЕНТОТ ПО ДОБИВАЊЕТО ПОКАНА ОД НАТО И ДА ЈА ПОТПИШЕ РАТИФИКАЦИЈАТА, КАЖА ЏАФЕРИ

ИВАНОВ ДА ГО ИСКОРИСТИ МОМЕНТОТ ПО ДОБИВАЊЕТО ПОКАНА ОД НАТО И ДА ЈА ПОТПИШЕ РАТИФИКАЦИЈАТА, КАЖА ЏАФЕРИ

Ратификацијата на договорот со Грција ќе биде повторно на собраниска седница на 5 или 6 јули, рече претседателот на Собранието Талат Џафери на денешни ...
МАКЕДОНИЈА ЌЕ СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО НАЈДОЦНА ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА ИЛИ НА ПОЧЕТОК НА ЈАНУАРИ, РЕЧЕ ЏАФЕРИ НА РОС-РОТ СЕМИНАРОТ

МАКЕДОНИЈА ЌЕ СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО НАЈДОЦНА ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА ИЛИ НА ПОЧЕТОК НА ЈАНУАРИ, РЕЧЕ ЏАФЕРИ НА РОС-РОТ СЕМИНАРОТ

Одлуката на Советот за општи работи на Европската унија за добивање датум за преговори во јуни 2019 година треба да биде мотивирачки за да се направи ...
ИВАНОВ ГО ИЗВЕСТИ СОБРАНИЕТО ДЕКА НЕ ЈА ПОТПИШУВА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

ИВАНОВ ГО ИЗВЕСТИ СОБРАНИЕТО ДЕКА НЕ ЈА ПОТПИШУВА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Претседателот на Ѓорге Иванов го извести Собранието дека донел одлука да не го потпише Указот за прогласување на Законот за ратификација на договорот ...
ГЕРМАНИЈА НУДИ СЕСРДНА ПОДДРШКА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ДА УСПЕЕ И ГИ ПОВИКУВА СИТЕ ДА ЈА ПРЕПОЗНААТ ПЕРСПЕКТИВАТА ЗА ПРОСПЕРИТЕТ И БЕЗБЕДНОСТ

ГЕРМАНИЈА НУДИ СЕСРДНА ПОДДРШКА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ДА УСПЕЕ И ГИ ПОВИКУВА СИТЕ ДА ЈА ПРЕПОЗНААТ ПЕРСПЕКТИВАТА ЗА ПРОСПЕРИТЕТ И БЕЗБЕДНОСТ

Германија ја поздрави ратификацијата на договорот со Грција од страна на македонското Собрание и понуди сесрдна поддршка тој договор да успее. Во с ...
СПОР ЗА ДОГОВОР

СПОР ЗА ДОГОВОР

1 Многу е тешко да се прифати дека е постигнат договор со Грција. Некако потсвесно, кога ќе се спомене Грција ти доаѓа да изговориш „спорот за името“, ...
1 2 3 4 30 / 37 НАПИСИ