Таг: договор со Грција

1 2 3 4 20 / 37 НАПИСИ
СНЕГОТ И АЈВАРОТ

СНЕГОТ И АЈВАРОТ

1 Цел свет дојде да нѐ моли: Дојдете со нас, ајде да ве земеме и вие да бидете дел од светот.  Што уште сакате? Пари ви фалат? Еве, и пари ќе ви дадем ...
ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ГО ЧУВА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ЈАЗИК, А СОСЕДИТЕ ЌЕ ВИ СТАНАТ СОЈУЗНИЦИ, ИЗЈАВИ БЕЈЛИ ВО ПРИЛЕП

ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ГО ЧУВА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ЈАЗИК, А СОСЕДИТЕ ЌЕ ВИ СТАНАТ СОЈУЗНИЦИ, ИЗЈАВИ БЕЈЛИ ВО ПРИЛЕП

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли вчера во Прилеп изјави дека Преспанскиот договор со Грција е резултат на тежок компромис кој на Македо ...
МЕНСТРУАЛЕН ЧЕТВРТОК

МЕНСТРУАЛЕН ЧЕТВРТОК

1 Во набиената агенда на историски настани во Македонија, на 22 август се случи уште еден историски настан. Почна судењето за организираниот напад на ...
97 ПРОЦЕНТИ

97 ПРОЦЕНТИ

1 Ајдее... Од комарци преминавме на радиоактивна прашина. До 30 септември којзнае уште што сѐ ќе ни смислат руските тролови, па нашите информирани гра ...
МЕТЈУ ПАЛМЕР ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ДОАЃА НА ПРОСЛАВАТА НА ИЛИНДЕН ВО КРУШЕВО

МЕТЈУ ПАЛМЕР ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ДОАЃА НА ПРОСЛАВАТА НА ИЛИНДЕН ВО КРУШЕВО

Метју Палмер, в.д. заменик-помошник на Државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, ќе престојува во Македонија од утре до 3 август за да ја искаж ...
ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА НЕМА ДА БИДЕ ОБЈАВЕН ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК ДО РЕФЕРЕНДУМОТ, КАЖА ЏАФЕРИ

ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА НЕМА ДА БИДЕ ОБЈАВЕН ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК ДО РЕФЕРЕНДУМОТ, КАЖА ЏАФЕРИ

Пред референдумот, закажан за 30 септември, претседателот на Собранието Талат Џафери нема да го објави во Службен весник Договорот со Грција за името ...
УТРЕ СЕДНИЦА ЗА РАСПИШУВАЊЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИМЕТО, ПРОДОЛЖУВААТ РАЗГОВОРИТЕ МЕЃУ СДСМ-ВМРО-ДПМНЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ

УТРЕ СЕДНИЦА ЗА РАСПИШУВАЊЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИМЕТО, ПРОДОЛЖУВААТ РАЗГОВОРИТЕ МЕЃУ СДСМ-ВМРО-ДПМНЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ

Утре со потписи на пратениците на владејачкото мнозинство, на опозиционите партии на Албанците,  но и на дел од пратениците кои се во коалиција со ВМР ...
МАЛКУ РАСИПАНИ

МАЛКУ РАСИПАНИ

1 Зошто е потребно јавноста да реагира будно, па етичкиот дел на министрите и другите државни функционери да се разбуди? Зошто етичкиот дел не им се р ...
НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ УНИВЕРЗАЛНОТО ПРАВО СОСЕДИТЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ УНИВЕРЗАЛНОТО ПРАВО СОСЕДИТЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Никој на нашите соседи не може да им го одземе правото да се нарекуваат Македонци, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во интер ...
ДОЈРАНСКИ ДОГОВОР

ДОЈРАНСКИ ДОГОВОР

1 Не им се бендисувало името Северна Македонија. И мене. Ич не ми прави ќеф. И не е фер. И ич не е праведно. Ама, сега веќе не збориме за името. За то ...
1 2 3 4 20 / 37 НАПИСИ