Таг: Договорот од Преспа

1 2 10 / 13 НАПИСИ
СОЦИЈАЛИСТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И ЛЕВИЦАТА ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА ПОДДРЖАА НОМИНАЦИЈАТА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР

СОЦИЈАЛИСТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И ЛЕВИЦАТА ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА ПОДДРЖАА НОМИНАЦИЈАТА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ја добија поддршката за номинација за Нобелова награда за мир за 2019 од страна на лид ...
ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Премиерот Зоран Заев му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентот во Атина. „Честито мој ...
ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДЕНЕСКА ПОПЛАДНЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ ВО АТИНА

ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДЕНЕСКА ПОПЛАДНЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ ВО АТИНА

Грчкиот парламент денеска попладне, на крајот од тридневната жестока дебата, ќе гласа за ратификацијата на Договорот од Преспа, со што треба да се ста ...
МИЦОТАКИС СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СТАВИ ВЕТО НА ПРИЕМОТ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ АКО БИДЕ ПРЕМИЕР

МИЦОТАКИС СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СТАВИ ВЕТО НА ПРИЕМОТ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ АКО БИДЕ ПРЕМИЕР

Лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, се закани дека ќе стави вето на членството на Македонија во Европска Унија ако биде прем ...
ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ УТРЕ НА ПОЛНОЌ ЌЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ УТРЕ НА ПОЛНОЌ ЌЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македо ...
ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ В ЧЕТВРТОК ВЕЧЕР ЌЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ В ЧЕТВРТОК ВЕЧЕР ЌЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Грчкиот парламент в четврток ќе гласа за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Скопје и Атина, кажа ...
ПОЛИЦИЈАТА УПОТРЕБИ СОЛЗАВЕЦ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ВО АТИНА, НИШТО ОД ОЧЕКУВАНИТЕ 600.000 ДЕМОНСТРАНТИ

ПОЛИЦИЈАТА УПОТРЕБИ СОЛЗАВЕЦ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ВО АТИНА, НИШТО ОД ОЧЕКУВАНИТЕ 600.000 ДЕМОНСТРАНТИ

Десетици илјади Грци се собраа на протестот против Договорот од Преспа во Атина, со кој се решава 27 години стариот спор помеѓу Грција и Македонија и ...
УТРЕ ПОЧНУВА ЈАВНАТА ДЕБАТА ЗА НАЦРТ-АМАНДМАНИТЕ ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

УТРЕ ПОЧНУВА ЈАВНАТА ДЕБАТА ЗА НАЦРТ-АМАНДМАНИТЕ ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

Начелно е договорено Владата од утре да ја започне јавната расправа за нацрт-амандманите за промена на Уставот предвиден со Договорот од Преспа за реш ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО ОТВОРИ ПРЕДИСТРАЖНА ПОСТАПКА ЗА ИВАНОВ ЗА НЕПОТПИШУВАЊЕТО ЗАКОНИ

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ОТВОРИ ПРЕДИСТРАЖНА ПОСТАПКА ЗА ИВАНОВ ЗА НЕПОТПИШУВАЊЕТО ЗАКОНИ

Основното јавно обвинителство Скопје покрена предистражна постапка за проверување на наводите во две анонимни кривични пријава против претседателот Ѓо ...
АКО СЕГА ПОЧНЕМЕ НОВИ ПРЕГОВОРИ СО ГРЦИЈА РИЗИКОТ ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМ, РЕЧЕ ДИМИТРОВ

АКО СЕГА ПОЧНЕМЕ НОВИ ПРЕГОВОРИ СО ГРЦИЈА РИЗИКОТ ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМ, РЕЧЕ ДИМИТРОВ

Ако сега отвориме нов процес на преговори со Грција, а по 27 години едвај ги врзавме двете страни, ризикот да ја испуштиме оваа шанса ќе биде огромен, ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ