Таг: Иран

1 2 3 10 / 27 НАПИСИ
ИРАНКИТЕ ПО 40 ГОДИНИ ПРВПАТ ГЛЕДАА ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР НА СТАДИОН

ИРАНКИТЕ ПО 40 ГОДИНИ ПРВПАТ ГЛЕДАА ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР НА СТАДИОН

За првпат од Исламската револуција во 1979 година, на Иранките им беше дозволено да гледаат фудбалски натпревар од трибини. Повеќе од 4.500 жени до ...
САД ПРАЌААТ ВОЈСКА ВО САУДИСКА АРАБИЈА, НО ВОЕНИ УДАРИ НА ИРАН НЕ СЕ ОПЦИЈА

САД ПРАЌААТ ВОЈСКА ВО САУДИСКА АРАБИЈА, НО ВОЕНИ УДАРИ НА ИРАН НЕ СЕ ОПЦИЈА

САД планираат да испратат војска во Саудиска Арабија по неодамнешните воздушни напади на нејзините нафтени погони, кои придонесоа да се намали светско ...
САУДИСКА АРАБИЈА ГИ ИЗЛОЖИ ДОКАЗИТЕ ДЕКА ИРАН СТОИ ЗАД НАПАДИТЕ НА НЕЈЗИНИТЕ НАФТЕНИ ПОГОНИ

САУДИСКА АРАБИЈА ГИ ИЗЛОЖИ ДОКАЗИТЕ ДЕКА ИРАН СТОИ ЗАД НАПАДИТЕ НА НЕЈЗИНИТЕ НАФТЕНИ ПОГОНИ

Министерот за одбрана на Саудиска Арабија изложи остатоци од дронови и проектили за кои вели дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во нападите на нејз ...
САД ТВРДАТ ДЕКА ИМААТ ДОКАЗИ ДЕКА САУДИСКИТЕ НАФТЕНИ ПОГОНИ БИЛЕ НАПАДНАТИ ОД ИРАН ИЛИ ИРАК, НАФТАТА ПОСКАПИ НАЈМНОГУ ОД 1991 ГОДИНА

САД ТВРДАТ ДЕКА ИМААТ ДОКАЗИ ДЕКА САУДИСКИТЕ НАФТЕНИ ПОГОНИ БИЛЕ НАПАДНАТИ ОД ИРАН ИЛИ ИРАК, НАФТАТА ПОСКАПИ НАЈМНОГУ ОД 1991 ГОДИНА

САД објавија сателитски снимки и разузнавачки информации за да ги поддржат своите тврдења дека Иран стои зад нападите врз нафтените погони во Саудиска ...
НАПАДОТ ВРЗ НАФТЕНИТЕ ПОГОНИ ВО САУДИСКА АРАБИЈА БИ МОЖЕЛ ДА ВЛИЈАЕ ВРЗ СВЕТСКОТО СНАБДУВАЊЕ СО НАФТА

НАПАДОТ ВРЗ НАФТЕНИТЕ ПОГОНИ ВО САУДИСКА АРАБИЈА БИ МОЖЕЛ ДА ВЛИЈАЕ ВРЗ СВЕТСКОТО СНАБДУВАЊЕ СО НАФТА

Државниот секретар на САД Мајк Помпео го обвини Иран за вчерашните напади со дронови на нафтените погони во Саудиска Арабија. Тој ги отфрли тврдењата ...
ГО ОТКАЖАВ НАПАДОТ НА ИРАН КОГА МИ КАЖАА ДЕКА ЌЕ ИМА 150 МРТВИ, ВЕЛИ ТРАМП

ГО ОТКАЖАВ НАПАДОТ НА ИРАН КОГА МИ КАЖАА ДЕКА ЌЕ ИМА 150 МРТВИ, ВЕЛИ ТРАМП

Доналд Трамп изјави дека го откажал воениот напад на Иран десет минути пред да почне, откако добил проценка дека во него ќе загинат околу 150 луѓе. То ...
ТРАМП ОДОБРИЛ ВОЕНИ НАПАДИ НА ИРАН, ПА ЈА ОТКАЖАЛ АКЦИЈАТА, ОБЈАВИ „ЊУЈОРК ТАЈМС“

ТРАМП ОДОБРИЛ ВОЕНИ НАПАДИ НА ИРАН, ПА ЈА ОТКАЖАЛ АКЦИЈАТА, ОБЈАВИ „ЊУЈОРК ТАЈМС“

Доналд Трамп одобрил одмазднички воени напади на Иран вчера, пред да се премисли, јавуваат американски медиуми. „Њујорк тајмс“ цитираше висок функц ...
ИРАН ВЕЛИ ДЕКА ИСПРАТИЛ ЈАСНА ПОРАКА ДО ВАШИНГТОН ОТКАКО СОБОРИ АМЕРИКАНСКИ ВОЕН ДРОН

ИРАН ВЕЛИ ДЕКА ИСПРАТИЛ ЈАСНА ПОРАКА ДО ВАШИНГТОН ОТКАКО СОБОРИ АМЕРИКАНСКИ ВОЕН ДРОН

Иранската војска објави дека соборила американски воен дрон, додавајќи дека овој инцидент е „јасна порака за Америка“. Вашингтон исто така ја потвр ...
ТРАМП ЈА ПРОГЛАСИ ИРАНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ГАРДА ЗА ТЕРОРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА

ТРАМП ЈА ПРОГЛАСИ ИРАНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ГАРДА ЗА ТЕРОРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА

Доналд Трамп ја прогласи елитната Иранска револуционерна гарда (ИРГЦ) за терористичка организација. Ова е првпат САД како терористичка организација да ...
КУРДСКИ БАРАТЕЛ НА АЗИЛ ЈА ОСВОИ НАЈВИСОКАТА ЛИТЕРАТУРНА НАГРАДА ВО АВСТРАЛИЈА

КУРДСКИ БАРАТЕЛ НА АЗИЛ ЈА ОСВОИ НАЈВИСОКАТА ЛИТЕРАТУРНА НАГРАДА ВО АВСТРАЛИЈА

Курдски барател на азил ја освои најважната литературна награда во Австралија, Викторијанската награда. Иранскиот Курд Бехроуз Бучани не можеше лично ...
1 2 3 10 / 27 НАПИСИ