Таг: Иво Вајгл

СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СО ЕВРОПСКА ПОМОШ ДОГОВАРААТ НОВ ДЕЛОВНИК СО КОЈ НЕ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОВТОРАТ НАСИЛСТВАТА ОД 24 ДЕКЕМВРИ И 27 АПРИЛ

СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СО ЕВРОПСКА ПОМОШ ДОГОВАРААТ НОВ ДЕЛОВНИК СО КОЈ НЕ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОВТОРАТ НАСИЛСТВАТА ОД 24 ДЕКЕМВРИ И 27 АПРИЛ

По насилното исфрлање на пратениците од СДСМ по наредбата на силите на МВР што на 24 декември 2012 година им ја дадоа тогашниот спикер Трајко Вељаноск ...
ЕВЕ ГО КАЈ Е ОКТОМВРИ, РЕЧЕ ЕВРОПРАТЕНИКОТ ЕДУАРД КУКАН ЗА ДАТУМОТ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ

ЕВЕ ГО КАЈ Е ОКТОМВРИ, РЕЧЕ ЕВРОПРАТЕНИКОТ ЕДУАРД КУКАН ЗА ДАТУМОТ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ

Германскиот европратеник Кнут Флекенштајн по завршувањето на новата рунда покровителство во меѓупартиските дијалози при иницијативата Жан Моне, рече д ...
И СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЗА  ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА, СПОРЕН Е САМО ЦЕНЗУСОТ, ВЕЛАТ СОБРАНИСКИ ИЗВОРИ ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК

И СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЗА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА, СПОРЕН Е САМО ЦЕНЗУСОТ, ВЕЛАТ СОБРАНИСКИ ИЗВОРИ ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК

Од 17 до 19 мај пратеници од власта и од опозицијата во процесот „Жан Моне“, во Охрид ќе дебатираат за донесување на реформските закони кои Европската ...
ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ КУКАН И ВАЈГЛ ЈА ПОВИКАА ОПОЗИЦИЈАТА ДА СЕ ВРАТИ ВО СОБРАНИЕТО И СО ВЛАСТА ДА РАБОТАТ НА СТРАТЕШКИТЕ ПРАШАЊА

ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ КУКАН И ВАЈГЛ ЈА ПОВИКАА ОПОЗИЦИЈАТА ДА СЕ ВРАТИ ВО СОБРАНИЕТО И СО ВЛАСТА ДА РАБОТАТ НА СТРАТЕШКИТЕ ПРАШАЊА

Парламентарното мнозинство и Владата се решени да ги надминат сите отворени прашања кои ја блокираат Македонија кон влезот на Европската унија (ЕУ), а ...
ЖАН МОНЕ

ЖАН МОНЕ

1 Кој ли ќе оди во куќата на Жан Моне во близината на Париз на разговори за помирување помеѓу власта и опозицијата во македонското Собрание? Според ид ...
ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПРЕДЛАГА НЕФОРМАЛНА СРЕДБА ВЛАСТ-ОПОЗИЦИЈА ВО ПАРИЗ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ДОВЕРБАТА

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПРЕДЛАГА НЕФОРМАЛНА СРЕДБА ВЛАСТ-ОПОЗИЦИЈА ВО ПАРИЗ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ДОВЕРБАТА

Европратеникот Иво Вајгл и претседателот на Собранието Талат Џафери разговарале за можноста за започнување дијалог помеѓу парламентарните политички па ...
ВАЈГЛ ДЕМАНТИРА ДЕКА ЗБОРУВАЛ ЗА ТОА ШТО МУ КАЖАЛ ГРУЕВСКИ

ВАЈГЛ ДЕМАНТИРА ДЕКА ЗБОРУВАЛ ЗА ТОА ШТО МУ КАЖАЛ ГРУЕВСКИ

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за не ...
НА ГРУЕВСКИ НЕ МУ СЕ ОДИ ВО ЗАТВОР, ВЕЛИ ЕВРОПРАТЕНИКОТ ВАЈГЛ

НА ГРУЕВСКИ НЕ МУ СЕ ОДИ ВО ЗАТВОР, ВЕЛИ ЕВРОПРАТЕНИКОТ ВАЈГЛ

Европратеникот Иво Вајгл не очекува наскоро да има разрешница на кризата во Македонија, бидејќи, како што вели тој, на Никола Груевски не му се оди во ...
ОБОЕНА ПРОЛЕТ, ПРОТЕСТИ НИЗ МАКЕДОНИЈА, ПРЕГОВОРИ ВО ВИЕНА

ОБОЕНА ПРОЛЕТ, ПРОТЕСТИ НИЗ МАКЕДОНИЈА, ПРЕГОВОРИ ВО ВИЕНА

Додека Европската унија се обидува да го спаси договорот од Пржино со закажување нова лидерска средба во Виена, во Македонија веќе втора недела не зап ...
9 / 9 НАПИСИ