Таг: извештај

1 9 10 11 12 13 110 / 121 НАПИСИ
МВР  ПОТРОШИЛО 50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ВЕСНИЦИ, ТАЛЕСКИ И БЕЈТА ЗА МЕДИУМСКИ РЕКЛАМИ ДАЛЕ 110 ИЛЈАДИ ЕВРА

МВР ПОТРОШИЛО 50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ВЕСНИЦИ, ТАЛЕСКИ И БЕЈТА ЗА МЕДИУМСКИ РЕКЛАМИ ДАЛЕ 110 ИЛЈАДИ ЕВРА

И покрај формалниот мораториум за владини реклами од мај, 2015 година, јавните институции по разни основи продолжуваат да трошат сериозни средства за ...
ГРАЃАНИТЕ НЕ ВЕРУВААТ ДЕКА АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА ИСТРАЖУВА КОРУПЦИЈА

ГРАЃАНИТЕ НЕ ВЕРУВААТ ДЕКА АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА ИСТРАЖУВА КОРУПЦИЈА

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) најмногу потфрлила кај надлежностите поврзани со надзор и контрола, и тоа кај оние поврзани со ...
СПРЕГАТА НА ПАНЧЕВСКИ СО СУДИИТЕ ПРОТИВ СЈО ВЛЕЗЕ И ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

СПРЕГАТА НА ПАНЧЕВСКИ СО СУДИИТЕ ПРОТИВ СЈО ВЛЕЗЕ И ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Поранешниот претседател на Кривичниот суд и кандидат за нов мандат Владимир Панчевски е посочен во најновиот извештај за состојбата со човековите прав ...
И ОБСЕ/ОДИХР ЗАБЕЛЕЖА ПРОПУСТИ СО ПРЕБРОЈУВАЊЕТО НА ГЛАСОВИТЕ

И ОБСЕ/ОДИХР ЗАБЕЛЕЖА ПРОПУСТИ СО ПРЕБРОЈУВАЊЕТО НА ГЛАСОВИТЕ

И набљудувачите на меѓународната мисија за избори забележале сериозни процедурални пропусти во голем број гласачки места и броењето било негативно оце ...
32 ОТСТО НАСТАВНИЦИ И РОДИТЕЛИ НЕ ОДОБРУВААТ МЕШАЊЕ ВО ШКОЛО НА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ СО РЕДОВНИТЕ УЧЕНИЦИ

32 ОТСТО НАСТАВНИЦИ И РОДИТЕЛИ НЕ ОДОБРУВААТ МЕШАЊЕ ВО ШКОЛО НА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ СО РЕДОВНИТЕ УЧЕНИЦИ

Во Македонија во моментов во основните училишта се запишани 2.235 ученици со попреченост, од кои 1.902 ученика учат во редовни паралелки, заедно со ос ...
МАКЕДОНИЈА ПАДНА ОД ДЕЛУМНО СЛОБОДНА ВО НЕСЛОБОДНА ЗЕМЈА СПОРЕД СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

МАКЕДОНИЈА ПАДНА ОД ДЕЛУМНО СЛОБОДНА ВО НЕСЛОБОДНА ЗЕМЈА СПОРЕД СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

Македонија назадуваше од делумно слободна во неслободна земја според слободата на медиумите, оцени меѓународната организација Фридом хаус во најновиот ...
НА СЕКОИ 4,5 ДЕНА ГИНЕ ПО ЕДЕН НОВИНАР, АЛАРМИРАШЕ УНЕСКО

НА СЕКОИ 4,5 ДЕНА ГИНЕ ПО ЕДЕН НОВИНАР, АЛАРМИРАШЕ УНЕСКО

Еден новинар е убиен секои четири и пол дена, според шокантниот извештај објавен од страна на УНЕСКО денеска. Во текот на последната деценија, 827 нов ...
КАТИЦА ЈА НАПУШТИ И СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ НА ОБВИНИТЕЛИ ПОРАДИ МОБИНГ

КАТИЦА ЈА НАПУШТИ И СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ НА ОБВИНИТЕЛИ ПОРАДИ МОБИНГ

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, ја напушти седницата на Советот на јавни обвинители, со образложение дека ѝ се врши мобинг. „Генералн ...
ВРАБОТУВАЊАТА СТИМУЛИРАНИ ОД ВЛАДАТА ГО УНИШТУВААТ ПЕНЗИСКИОТ ФОНД, ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТСКА БАНКА

ВРАБОТУВАЊАТА СТИМУЛИРАНИ ОД ВЛАДАТА ГО УНИШТУВААТ ПЕНЗИСКИОТ ФОНД, ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТСКА БАНКА

Пензискиот фонд се полни со дури 45 отсто средства од Буџетот, а 89 проценти од новоотворените работни места се со стимулација од Буџетот, објави дене ...
ЈАНЕВА ПОБАРА ДА СЕ УКИНЕ РОКОТ ОД 18 МЕСЕЦИ ЗА ИСТРАГИТЕ НА СЈО

ЈАНЕВА ПОБАРА ДА СЕ УКИНЕ РОКОТ ОД 18 МЕСЕЦИ ЗА ИСТРАГИТЕ НА СЈО

Специјалната јавна обвинителка Катица побара од Собранието да го укине членот од законот за СЈО со кој се дефинира рок за истрагите. “Пуштете не да ...
1 9 10 11 12 13 110 / 121 НАПИСИ