Таг: Канада

1 3 4 548 / 48 НАПИСИ
КАНАДА СТАНА ВТОРА ДРЖАВА НА СВЕТОТ КОЈА ЦЕЛОСНО ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ МАРИХУАНАТА

КАНАДА СТАНА ВТОРА ДРЖАВА НА СВЕТОТ КОЈА ЦЕЛОСНО ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ МАРИХУАНАТА

Канадскиот парламент го усвои законот со кој се легализира рекреативната употреба на марихуана во земјата. Законот ја помина и последната пречка, о ...
КАНАДА И ДАНСКА НА ЧЕКОР ДО РЕШАВАЊЕ НА НЕКОЛКУДЕЦЕНИСКИОТ СПОР ЗА ОСТРОВЧЕТО НА КОЕ СО ДЕЦЕНИИ СИ ОСТАВААТ ВИСКИ И РАКИЈА

КАНАДА И ДАНСКА НА ЧЕКОР ДО РЕШАВАЊЕ НА НЕКОЛКУДЕЦЕНИСКИОТ СПОР ЗА ОСТРОВЧЕТО НА КОЕ СО ДЕЦЕНИИ СИ ОСТАВААТ ВИСКИ И РАКИЈА

Канада, Данска и Гренланд се чекор поблиску до решавање на неколкудецениски територијален спор долж нивните граници со Арктикот. Станува збор за карп ...
КАНАДА УТРЕ СТАНУВА ПРВА БОГАТА ДРЖАВА КОЈА ЦЕЛОСНО ЌЕ ЈА ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА

КАНАДА УТРЕ СТАНУВА ПРВА БОГАТА ДРЖАВА КОЈА ЦЕЛОСНО ЌЕ ЈА ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА

Кога „Канопи гроут“ пред четири години ја отвори првата фабрика за канабис во стар погон за производство на чоколадо, го направи тоа затоа што предвид ...
МЕЛАНИЈА НЕМА ДА ГО ПРИДРУЖУВА ДОНАЛД ТРАМП НА ПРЕТСТОЈНОТО ПАТУВАЊЕ ВО КАНАДА

МЕЛАНИЈА НЕМА ДА ГО ПРИДРУЖУВА ДОНАЛД ТРАМП НА ПРЕТСТОЈНОТО ПАТУВАЊЕ ВО КАНАДА

Првата дама Меланија Трамп нема да му се придружи на нејзиниот сопруг, американскиот претседател Доналд Трамп, на претстојното патување во странство о ...
ПОЛИЦИЈАТА СЕ СОМНЕВА ДЕКА НАПАДОТ ВО ТОРОНТО Е ИЗВРШЕН ОД ОМРАЗА КОН ЖЕНИ

ПОЛИЦИЈАТА СЕ СОМНЕВА ДЕКА НАПАДОТ ВО ТОРОНТО Е ИЗВРШЕН ОД ОМРАЗА КОН ЖЕНИ

Алек Минасијан, кој во понеделникот усмрти 10 луѓе со комбе во Торонто, оставил порака на Фејсбук пред да го изврши нападот, навестувајќи дека тој бил ...
МАРОКО ПРОТИВ САД, МЕКСИКО И КАНАДА ВО ТРКАТА ЗА ДОМАЌИН НА ФУДБАЛСКИОТ МУНДИЈАЛ ВО 2026

МАРОКО ПРОТИВ САД, МЕКСИКО И КАНАДА ВО ТРКАТА ЗА ДОМАЌИН НА ФУДБАЛСКИОТ МУНДИЈАЛ ВО 2026

САД, Канада и Мексико понудија дури 23 града, во коишто би се играле натпревари од Светското фудбалско првенство во 2026 година, доколку нивната заедн ...
КАНАДА ЌЕ ИМ ИСПЛАТИ 85 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НА ЖРТВИТЕ ОД ПРОГОНОТ НА ХОМОСЕКСУАЛЦИТЕ

КАНАДА ЌЕ ИМ ИСПЛАТИ 85 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НА ЖРТВИТЕ ОД ПРОГОНОТ НА ХОМОСЕКСУАЛЦИТЕ

Канадската влада ќе исплати 85 милиони долари за да ги обесштети жртвите на таканаречениот прогон на хомосексуалците, дискриминација од страна на држа ...
ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА И ВО КАНАДА, ПОДДРШКА ЗА СЈО И ТЕХНИЧКА ВЛАДА

ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА И ВО КАНАДА, ПОДДРШКА ЗА СЈО И ТЕХНИЧКА ВЛАДА

Шарената револуција се прошири и во Канада. Пред македонскиот конзулат во Торонто вчера протестираа седумдесетина Македонци кои што протестираа за сос ...
1 3 4 548 / 48 НАПИСИ