Таг: Македонска опера и балет

1 2 10 / 16 НАПИСИ
ТРГНАТ НАТПИСОТ „МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ“, ЌЕ СЕ ЧЕКА ТЕНДЕР ЗА „НАЦИОНАЛНА“

ТРГНАТ НАТПИСОТ „МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ“, ЌЕ СЕ ЧЕКА ТЕНДЕР ЗА „НАЦИОНАЛНА“

Натписот Македонска опера и балет викендов беше изваден од зградата на оваа институција и сега има празно место. Најголемата културна институција во д ...
КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА БАЛЕТСКИОТ ДОАЈЕН ЕКРЕМ ХУСЕИН Е УТРЕ ВО МОБ

КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА БАЛЕТСКИОТ ДОАЈЕН ЕКРЕМ ХУСЕИН Е УТРЕ ВО МОБ

Утре во 12 часот во Македонската опера и балет (МОБ) ќе се одржи комеморација за доајенот на македонскиот балет Екрем Хусеин, кој почина на 23 август ...
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ДАДЕ 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ, НАДВОР ОД ГОДИШНАТА ПРОГРАМА, ЗА ОПЕРА ЗА СКЕНДЕРБЕГ

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ДАДЕ 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ, НАДВОР ОД ГОДИШНАТА ПРОГРАМА, ЗА ОПЕРА ЗА СКЕНДЕРБЕГ

Министерството за култура ќе даде 3 милиони денари за операта „Скендербег“, пари кои не се дел од буџетот за Годишната програма за проекти од национал ...
ПОЧИНА ДОАЈЕНОТ НА МАКЕДОНСКИОТ БАЛЕТ ЕКРЕМ ХУСЕИН

ПОЧИНА ДОАЈЕНОТ НА МАКЕДОНСКИОТ БАЛЕТ ЕКРЕМ ХУСЕИН

Доајенот на македонскиот балет Екрем Хусеин почина денес по долго боледување. Имаше 75 години. Хусеин, кој важи за еден од најомилените уметници и кол ...
ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ЗА ОПЕРАТА „ТУРАНДОТ“ ДОДЕКА БЕШЕ ВО КУЌЕН ПРИТВОР

ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ЗА ОПЕРАТА „ТУРАНДОТ“ ДОДЕКА БЕШЕ ВО КУЌЕН ПРИТВОР

Оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата за организираниот напа ...
ФАЛА ТИ ВО ИМЕ НА СТОТИЦИ ОПЕРСКИ ЅВЕЗДИ, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ РЕНАТО ЗАНЕЛА НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА НА АКИ НУРЕДИНИ, ВИЕНЧАНЕЦ ОД КАМЕЊАНЕ

ФАЛА ТИ ВО ИМЕ НА СТОТИЦИ ОПЕРСКИ ЅВЕЗДИ, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ РЕНАТО ЗАНЕЛА НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА НА АКИ НУРЕДИНИ, ВИЕНЧАНЕЦ ОД КАМЕЊАНЕ

„Во Скопје не сум дојден како Ренато Занела, туку во име на стотици светски оперски ѕвезди кои му се благодарни за сѐ на Аки“, рече вечерва во Македон ...
ПАРИСКИТЕ БОЕМИ ГИ СОБРАА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ НА ОПЕРА

ПАРИСКИТЕ БОЕМИ ГИ СОБРАА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ НА ОПЕРА

Премиерот Зоран Заев, советничката за култура во Владата на Македонија, Цветанка Ласкова, министерот за култура Роберт Алаѓозовски и министерот без ре ...
СЕ УКИНУВААТ НОВОГОДИШНИОТ КОНЦЕРТ НА МОБ И БОЖИЌНИОТ НА ФИЛХАРМОНИЈАТА

СЕ УКИНУВААТ НОВОГОДИШНИОТ КОНЦЕРТ НА МОБ И БОЖИЌНИОТ НА ФИЛХАРМОНИЈАТА

Се укинуваат Новогодишниот концерт во Македонскатата опера и балет (МОБ) и Божиќниот концерт на Македонската филхармонија. Двата празнични концерти ...
БЛЕДА ПРОСЛАВА НА 70-ГОДИШНИНАТА НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА

БЛЕДА ПРОСЛАВА НА 70-ГОДИШНИНАТА НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА

Без политичари и дипломати, без гламурозна публика, без цвеќиња на сцена или какви било декорации, помина прославата на 70-годишниот јубилеј на Македо ...
ПOЧИНА ПРИМАБАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА ЈАГОДА СЛАНЕВА

ПOЧИНА ПРИМАБАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА ЈАГОДА СЛАНЕВА

Примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева почина денеска на 68 години, соопшти Македонската опера и балет (МОБ). Сланева работеше во Бал ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ