Таг: медал

ИСТОРИСКА НЕПРАВДА Е ШТО НЕВЕНА ГЕОРГИЕВА-ДУЊА НЕ БИЛА ПРОГЛАСЕНА ЗА НАРОДЕН ХЕРОЈ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ И ПОСТХУМНО Ѝ ДОДЕЛИ ОРДЕН ЗА ВОЕНИ ЗАСЛУГИ

ИСТОРИСКА НЕПРАВДА Е ШТО НЕВЕНА ГЕОРГИЕВА-ДУЊА НЕ БИЛА ПРОГЛАСЕНА ЗА НАРОДЕН ХЕРОЈ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ И ПОСТХУМНО Ѝ ДОДЕЛИ ОРДЕН ЗА ВОЕНИ ЗАСЛУГИ

Претседателот Стево Пендаровски постхумно ѝ додели Орден за воени заслуги на првата македонска партизанка Невена Николова Георгиева-Дуња, со што, како ...
ОЛИМПИСКА ШАМПИОНКА ОД ТОКИО ЌЕ ДОБИЕ НОВ МЕДАЛ ОТКАКО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НАГОЈА ГО ГРИЗНА

ОЛИМПИСКА ШАМПИОНКА ОД ТОКИО ЌЕ ДОБИЕ НОВ МЕДАЛ ОТКАКО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НАГОЈА ГО ГРИЗНА

Олимписката шампионка во софтбол Миу Гото ќе добие нов златен медал откако градоначалникот на нејзиниот роден град Нагоја го гризна оној што го освои ...
ТЕТОВСКИОТ КОНДУРАЏИЈА МИЧЕ ДОБИЛ МЕДАЛ ОД СУЛТАНОТ ОТИ МУ НАПРАВИЛ ПРЕКРАСНИ ЧЕВЛИ, МЕДАЛОТ ИСЧЕЗНА ВО 2001

ТЕТОВСКИОТ КОНДУРАЏИЈА МИЧЕ ДОБИЛ МЕДАЛ ОД СУЛТАНОТ ОТИ МУ НАПРАВИЛ ПРЕКРАСНИ ЧЕВЛИ, МЕДАЛОТ ИСЧЕЗНА ВО 2001

Тетовци отсекогаш важеле за добри занаетчии, а нивните производи биле мошне барани. Но, при крајот на 19. и почетокот на 20. век, налетот на индустрис ...
ЗЛАТО ЗА КАРАТИСТОТ ЕМИЛ ПАВЛОВ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕР ЛИГА ВО МОСКВА

ЗЛАТО ЗА КАРАТИСТОТ ЕМИЛ ПАВЛОВ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕР ЛИГА ВО МОСКВА

Каратистот Емил Павлов го освои златниот медал во својата категорија - 60 кг на Светската премиер лига што се одржа во Москва. Павлов е кандидат за Ол ...
КУМАНОВЕЦ СПАСИ ЧОВЕК ДА НЕ ИЗГОРИ ВО ПОЖАР И ДОБИ ДВА ОРДЕНА ЗА ХРАБРОСТ ВО ГЕРМАНИЈА

КУМАНОВЕЦ СПАСИ ЧОВЕК ДА НЕ ИЗГОРИ ВО ПОЖАР И ДОБИ ДВА ОРДЕНА ЗА ХРАБРОСТ ВО ГЕРМАНИЈА

Кумановец кој живее и работи во Минхен, Германија, награден е со највисоки признанија за храброст во сојузната покраина Баварија, затоа што спасил чов ...
САРА ДУРАКУ ОСВОИ БРОНЗА НА ТРКАТА НА 100 МЕТРИ, ПЕТТИ МЕДАЛ ЗА СПЕЦИЈАЛНА ОЛИМПИЈАДА МАКЕДОНИЈА НА ИГРИТЕ ВО АБУ ДАБИ

САРА ДУРАКУ ОСВОИ БРОНЗА НА ТРКАТА НА 100 МЕТРИ, ПЕТТИ МЕДАЛ ЗА СПЕЦИЈАЛНА ОЛИМПИЈАДА МАКЕДОНИЈА НА ИГРИТЕ ВО АБУ ДАБИ

Атлетичарката Сара Дураку од Специјалната олимпијада Македонија денес освои бронзен медал во трката на 100 метри на Летните олимписки игри кои се одрж ...
РЕНЏЕРИТЕ НА АРМ ОСВОИЈА СРЕБРЕН МЕДАЛ НА НАЈТЕШКАТА ВОЕНА ВЕЖБА ВО БРИТАНИЈА ВО КОНКУРЕНЦИЈА НА 138 ТИМОВИ

РЕНЏЕРИТЕ НА АРМ ОСВОИЈА СРЕБРЕН МЕДАЛ НА НАЈТЕШКАТА ВОЕНА ВЕЖБА ВО БРИТАНИЈА ВО КОНКУРЕНЦИЈА НА 138 ТИМОВИ

Ренџерите на македонската армија  освоија второ место и сребрениот медал на натпреварите на вежбата во Обединетото Кралство „Камбриска патрола 2018“, ...
АКИ ОД ТЕТОВСКО КАМЕЊАНЕ ОДЛИКУВАН СО ЗЛАТЕН МЕДАЛ И ЗЛАТЕН КРСТ ВО СЛУЖБА НА АВСТРИЈА

АКИ ОД ТЕТОВСКО КАМЕЊАНЕ ОДЛИКУВАН СО ЗЛАТЕН МЕДАЛ И ЗЛАТЕН КРСТ ВО СЛУЖБА НА АВСТРИЈА

На прославениот австриски бизнисмен и вљубеник во операта родум од Македонија Аки Нуредини, на свеченост во Државната опера на Виена, (во четвртокот в ...
8 / 8 НАПИСИ