Таг: недела

1 2 10 / 17 НАПИСИ
ЗАРАДИ ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТИТЕ ЌЕ СЕ ДОЗВОЛИ РАБОТА ВО НЕДЕЛА И ПРЕКУВРЕМЕНО, СИНДИКАТОТ ВЕЛИ ВЛАСТА САКА РОБОВИ РАБОТНИЦИ

ЗАРАДИ ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТИТЕ ЌЕ СЕ ДОЗВОЛИ РАБОТА ВО НЕДЕЛА И ПРЕКУВРЕМЕНО, СИНДИКАТОТ ВЕЛИ ВЛАСТА САКА РОБОВИ РАБОТНИЦИ

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) изрази сериозна загриженост и оправдан револт поради Предлог-законот за измена на Законот за работните одно ...
НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН, ОДЛУЧИ УСТАВНИОТ СУД, ЌЕ СЕ ПАЗАРИ ПО МОЛОВИ И БЕНЗИНСКИ

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН, ОДЛУЧИ УСТАВНИОТ СУД, ЌЕ СЕ ПАЗАРИ ПО МОЛОВИ И БЕНЗИНСКИ

Уставниот суд на денешната седница одлучи неделата да остане неработен ден. Иницијативата беше поднесена од Стопанската комора на Македонија, а Устав ...
ПРОДАВНИЦИТЕ И КИОСЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА, ЗАНАЕТЧИИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ЗАТВОРЕНИ, ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

ПРОДАВНИЦИТЕ И КИОСЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА, ЗАНАЕТЧИИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ЗАТВОРЕНИ, ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

Со усвоените измени и дополнувањата на Законот за трговија, продавниците, киосците и штандовите во туристичките места ќе можат да работат во недела и ...
ДУЌАНЏИИТЕ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА ЌЕ РАБОТАТ И ВО НЕДЕЛА СО 100 ПРОЦЕНТИ ПОВИСОКА ДНЕВНИЦА ЗА РАБОТНИЦИТЕ, КАЖА БЕКТЕШИ, ТРЕБА ДА ИЗГЛАСА СОБРАНИЕТО

ДУЌАНЏИИТЕ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА ЌЕ РАБОТАТ И ВО НЕДЕЛА СО 100 ПРОЦЕНТИ ПОВИСОКА ДНЕВНИЦА ЗА РАБОТНИЦИТЕ, КАЖА БЕКТЕШИ, ТРЕБА ДА ИЗГЛАСА СОБРАНИЕТО

Измените на Законот за трговија во делот на недела неработен ден се во собраниска процедура и со нив им се дава можност на сите трговци во туристичкит ...
13-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ Е НАЈМЛАДАТА СО АБОРТУС, 60 ОТСТО ОД ЖЕНИТЕ НЕ ОДАТ НА РЕДОВЕН ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД, ВЕЛИ АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ГИНЕКОЛОЗИ

13-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ Е НАЈМЛАДАТА СО АБОРТУС, 60 ОТСТО ОД ЖЕНИТЕ НЕ ОДАТ НА РЕДОВЕН ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД, ВЕЛИ АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ГИНЕКОЛОЗИ

Најмладата малолетничка во Македонија која абортирала има само 13 години. Во 2020, имало 18 девојчиња под 15 години кои биле родилки, а од вкупниот бр ...
И ОПШТИНА СТРУГА БАРА НЕДЕЛА ДА БИДЕ РАБОТЕН ДЕН ВО ГРАДОТ

И ОПШТИНА СТРУГА БАРА НЕДЕЛА ДА БИДЕ РАБОТЕН ДЕН ВО ГРАДОТ

Недела да биде работен ден, бара Општина Струга оти градот живее од туристи, а пред почеток на летната сезона со затворени дуќани ќе трпи огромни загу ...
ТУРИСТИЧКИОТ СЕКТОР И ОПШТИНАТА ЗАЕДНИЧКИ ЌЕ БАРААТ ОХРИД ДА СЕ ИЗЗЕМЕ ОД ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

ТУРИСТИЧКИОТ СЕКТОР И ОПШТИНАТА ЗАЕДНИЧКИ ЌЕ БАРААТ ОХРИД ДА СЕ ИЗЗЕМЕ ОД ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

Со затворени туристички агенции, продавници, занаетчии во недела трпи и туризмот и локалната економија во Охрид, велат охридските дуќанџии. Сметаат де ...
НАДОМЕСТОКОТ ЗА РАБОТА ВО НЕДЕЛА ЗА ЗДРАВСТВОТО ЌЕ СЕ ОДНЕСУВА САМО НА ОСУМ ЧАСА ОД РАБОТНОТО ВРЕМЕ

НАДОМЕСТОКОТ ЗА РАБОТА ВО НЕДЕЛА ЗА ЗДРАВСТВОТО ЌЕ СЕ ОДНЕСУВА САМО НА ОСУМ ЧАСА ОД РАБОТНОТО ВРЕМЕ

Додатокот на плата за работа во недела за вработените во здравството нема да се однесува на 24 часа, туку само на осум, рече министерот за здравство Б ...
ТРУДОВИОТ ИНСПЕКТОРАТ ПОЧНА СО ДЕЖУРНИ КОНТРОЛИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

ТРУДОВИОТ ИНСПЕКТОРАТ ПОЧНА СО ДЕЖУРНИ КОНТРОЛИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

Државниот инспекторат за труд (ДИТ) почна со дежурства во недела по региони и ги повика сите работници да пријават прекршувања на нивните права во врс ...
НЕДЕЛА ОД 1 ЈАНУАРИ Е НЕРАБОТЕН ДЕН, ТРУДОВИОТ ИНСПЕКТОРАТ ГИ ПОВИКА РАБОТНИЦИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ СИТЕ ПРЕКРШУВАЊА

НЕДЕЛА ОД 1 ЈАНУАРИ Е НЕРАБОТЕН ДЕН, ТРУДОВИОТ ИНСПЕКТОРАТ ГИ ПОВИКА РАБОТНИЦИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ СИТЕ ПРЕКРШУВАЊА

Утре стапуваат на сила измените и дополнувањата на Законот за работните односи со кои недела станува неработен ден и Државниот инспекторат за труд (ДИ ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ