Таг: Преспа

1 6 7 8 9 80 / 81 НАПИСИ
ДОГОВОРОТ ЌЕ ГО ПОТПИШАТ ВО ПРЕСПА ВО ГРЦИЈА ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС, ЗАЕВ И ЦИПРАС ЌЕ СЕ СРЕТНАТ ВО ПРЕСПА ВО МАКЕДОНИЈА

ДОГОВОРОТ ЌЕ ГО ПОТПИШАТ ВО ПРЕСПА ВО ГРЦИЈА ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС, ЗАЕВ И ЦИПРАС ЌЕ СЕ СРЕТНАТ ВО ПРЕСПА ВО МАКЕДОНИЈА

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в недела во Преспа на грчката страна. Потоа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и министрите за на ...
ПРЕСПА Е ЕДЕН УБАВ ГРАД ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, КАЖА МИЦКОСКИ КОМЕНТИРАЈЌИ ГИ НАЈАВИТЕ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ПРЕСПА Е ЕДЕН УБАВ ГРАД ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, КАЖА МИЦКОСКИ КОМЕНТИРАЈЌИ ГИ НАЈАВИТЕ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Преспа е еден убав град во Република Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Битола запрашан за тоа како ги коментира нај ...
АКО ИМА ДОГОВОР ЗА ИМЕТО, ЌЕ БИДЕ ПОТПИШАН ВО ПРЕСПА, ОБЈАВИЈА ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ

АКО ИМА ДОГОВОР ЗА ИМЕТО, ЌЕ БИДЕ ПОТПИШАН ВО ПРЕСПА, ОБЈАВИЈА ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија преговараат за името, а според грчките медиуми, ако има договор, без ра ...
ГРАДОТ ПАК ГИ СОТРЕ ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА

ГРАДОТ ПАК ГИ СОТРЕ ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА

Нова катастрофа ги погоди овоштарите во Преспа. Градот и оваа пролет уште непорастени ги оштети јаболката во најбогатиот регион во земјава со јаболков ...
ПРЕСПАНЦИ ПОЛА ВЕК ЧЕКААТ ГРЦИЈА ДА ГО ОТВОРИ ПРЕМИНОТ МАРКОВА НОГА

ПРЕСПАНЦИ ПОЛА ВЕК ЧЕКААТ ГРЦИЈА ДА ГО ОТВОРИ ПРЕМИНОТ МАРКОВА НОГА

Спуштена рампа до половина коловоз со прицврстен знак стоп по којзнае којпат затекнавме на македонско-грчкиот граничен премин Маркова Нога - Герман, к ...
ГРАД ГИ ИСЧУКА ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА НА ДВЕ НЕДЕЛИ ПРЕД БЕРБАТА

ГРАД ГИ ИСЧУКА ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА НА ДВЕ НЕДЕЛИ ПРЕД БЕРБАТА

На половина месец пред почетокот на јаболкоберот, силно невреме проследено со град синоќа пред време го обра јаболковиот род во Преспа. Жителите од ов ...
ГРАДОТ ГИ СОТРЕ ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА

ГРАДОТ ГИ СОТРЕ ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА

Пустош во овоштарниците остави градот со големина на орев, кој вчера попладнето падна во Преспа. Според проценките на земјоделците, пролетните мразеви ...
НОЌЕВАЊЕ ВО ПРЕСПА ЧИНИ ИСТО КАКО ВО ГРЦИЈА, АМА ЖИВОТОТ Е ПОЕВТИН

НОЌЕВАЊЕ ВО ПРЕСПА ЧИНИ ИСТО КАКО ВО ГРЦИЈА, АМА ЖИВОТОТ Е ПОЕВТИН

Јунските цени за ноќевање крај Преспанското Езеро се изедначија со оние во Грција. Полупансион по лице во хотел и во Преспа и во Грција се движи од 1. ...
КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ГО ПРЕПОЛОВИЈА ЈАБОЛКОВИОТ РОД ВО ПРЕСПА

КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ГО ПРЕПОЛОВИЈА ЈАБОЛКОВИОТ РОД ВО ПРЕСПА

Преполовен е годинешниот јаболков род во Преспа. Наместо 100.000 тони, годинава ќе бидат собрани најмногу 50.000 тони преспанско јаболко  како последи ...
ВО ПРЕСПА ПРВПАТ СЕ ОДРЖУВА ПЛИВАЧКИ МАРАТОН

ВО ПРЕСПА ПРВПАТ СЕ ОДРЖУВА ПЛИВАЧКИ МАРАТОН

Во Преспа денеска првпат се одржува пливачки маратон, кој е дел од Македонскиот куп во далечинско пливање во организација на Пливачката федерација на ...
1 6 7 8 9 80 / 81 НАПИСИ