Таг: промена на име

ВО ГРЦИЈА НЕМА ЕНТУЗИЈАЗАМ ЗА МЕНУВАЊЕ НА ТАБЛИТЕ, КАЖА БУЈАР ОСМАНИ ПО СРЕДБАТА СО НИКОС ДЕНДИЈАС

ВО ГРЦИЈА НЕМА ЕНТУЗИЈАЗАМ ЗА МЕНУВАЊЕ НА ТАБЛИТЕ, КАЖА БУЈАР ОСМАНИ ПО СРЕДБАТА СО НИКОС ДЕНДИЈАС

Преспанскиот договор не се доведува во прашање со тоа што Грција не исполнува дел од своите обврски, како усвојување на трите меморандуми и промена на ...
„ФОЛКСВАГЕН“ НЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО ВО „ФОЛТСВАГЕН“, НАЈАВАТА БИЛА ПРВОАПРИЛСКА ШЕГА

„ФОЛКСВАГЕН“ НЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО ВО „ФОЛТСВАГЕН“, НАЈАВАТА БИЛА ПРВОАПРИЛСКА ШЕГА

„Фолксваген“ нема да го промени името во „Фолтсваген“ во САД, откако излезе дека прес-соопштението што протекло во јавност било првоаприлска шега. Меѓ ...
ЈАЈЦЕ И ЛОНДОН

ЈАЈЦЕ И ЛОНДОН

1 Случајноста сакаше за време на прославата на 70-годишнината на НАТО да се најдам во Вашингтон. Баш дента кога македонското знаме се развеа пред Баки ...
ХОЛАНДИЈА ЌЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО ЗА МЕЃУНАРОДНА УПОТРЕБА

ХОЛАНДИЈА ЌЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО ЗА МЕЃУНАРОДНА УПОТРЕБА

Холандските власти одлучија да го ребрендираат меѓународниот имиџ на земјата, преименувајќи ја од Holland во The Netherlands. Ова е заедничка иници ...
РУСКИ ПАКЕТ

РУСКИ ПАКЕТ

1 Додека ова го пишувам, на два дена до вториот круг на претседателските избори, ми иде да фатам џенем, оти веќе ми збоктиса по сто пати да се убедува ...
ПАЦИФИЧКАТА ДРЖАВА КУКОВИ ОСТРОВИ ЌЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО ЗА ДА СЕ ОСЛОБОДИ ОД КОЛОНИЈАЛНОТО МИНАТО

ПАЦИФИЧКАТА ДРЖАВА КУКОВИ ОСТРОВИ ЌЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО ЗА ДА СЕ ОСЛОБОДИ ОД КОЛОНИЈАЛНОТО МИНАТО

Кукови Острови, мала островска држава во Јужниот Пацифик, размислува да го промени името, со цел повеќе да ја нагласи својата полинезиска историја и д ...
ЈОРГО НА БИЛБОРД

ЈОРГО НА БИЛБОРД

1 Молкот започнува 48 часа пред референдумот.  И затоа, колумната мора да излезе ден порано. Овој пат ќе ја започнам со цитат од Јорго Кумуцакос, з ...
7 / 7 НАПИСИ