Таг: „Тортура“

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ГЕНЕРАЛ ОД ЕМИРАТИ ОБВИНЕТ ЗА ТОРТУРА СТАНА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИНТЕРПОЛ

ГЕНЕРАЛ ОД ЕМИРАТИ ОБВИНЕТ ЗА ТОРТУРА СТАНА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИНТЕРПОЛ

Генерал од Емирати обвинет за тортура е избран за нов претседател на Интерпол, и покрај критиките од организации за човекови права и членови на Европс ...
САМО ВО МАКЕДОНИЈА СУДЕЊЕ ТРАЕ ПОДОЛГО ОД ИСТРАГА, СУДИИТЕ ГИ УБИЈА СИТЕ БРЗИ И УСПЕШНИ ОБВИНЕНИЈА ЗА КОРУПЦИЈА

САМО ВО МАКЕДОНИЈА СУДЕЊЕ ТРАЕ ПОДОЛГО ОД ИСТРАГА, СУДИИТЕ ГИ УБИЈА СИТЕ БРЗИ И УСПЕШНИ ОБВИНЕНИЈА ЗА КОРУПЦИЈА

Македонија по должината на траење на судските процеси за корупција во однос на европскиот просек, е немерлива категорија. Не постои земја како нашата, ...
СО ЗБОРОВИТЕ НА МИЈАЛКОВ КОН ЛАТАС, „ПУШТАЈ ЦЕЛИ СНИМКИ, НЕЗАМАТЕНИ, ЖИТИ ЈА“, ОБВИНИТЕЛОТ ЛАПЕ БАРА ЗАТВОРСКИ КАЗНИ ВО „ТОРТУРА“ ЗА АПСЕЊЕТО НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ

СО ЗБОРОВИТЕ НА МИЈАЛКОВ КОН ЛАТАС, „ПУШТАЈ ЦЕЛИ СНИМКИ, НЕЗАМАТЕНИ, ЖИТИ ЈА“, ОБВИНИТЕЛОТ ЛАПЕ БАРА ЗАТВОРСКИ КАЗНИ ВО „ТОРТУРА“ ЗА АПСЕЊЕТО НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ

За апсењето на Љубе Бошкоски со примена на тортура, нехумано постапување и понижување од страна на полициските единици „алфи“ по наредба на тогашниот ...
КОМАНДИР ВО БИТОЛСКИОТ ЗАТВОР ПРИЈАВЕН ДЕКА ИСТЕПАЛ СО ТУПАНИЦИ ОСУДЕНО ЛИЦЕ БЕЗ ПРИЧИНА, А ЗАТВОРСКАТА УПРАВА ТЕПАНИОТ ГО ФРЛИЛА ВО САМИЦА

КОМАНДИР ВО БИТОЛСКИОТ ЗАТВОР ПРИЈАВЕН ДЕКА ИСТЕПАЛ СО ТУПАНИЦИ ОСУДЕНО ЛИЦЕ БЕЗ ПРИЧИНА, А ЗАТВОРСКАТА УПРАВА ТЕПАНИОТ ГО ФРЛИЛА ВО САМИЦА

Управата за извршување на санкциите спроведува вонреден надзор и истрага по пријава на осудено лице дека без причина било физички нападнато и повреден ...
ВО БИТОЛА 33 ЖЕНИ БИЛЕ МАЛТРЕТИРАНИ ФИЗИЧКИ, А ИСТО ТОЛКУ МАЖИ ПСИХИЧКИ

ВО БИТОЛА 33 ЖЕНИ БИЛЕ МАЛТРЕТИРАНИ ФИЗИЧКИ, А ИСТО ТОЛКУ МАЖИ ПСИХИЧКИ

33 жени минатата година пријавиле во полиција дека им биле нанесени телесни повреди, а исто толку мажи се пожалиле дека биле психички малтретирани од ...
СУДИЈКАТА БАХЧОВАНОВСКА ОДЛУЧИЛА НА МИЈАЛКОВ ДА НЕ МУ СЕ СУДИ ЗА ИЗЖИВУВАЊЕТО ВРЗ ЉУБЕ БОШКОСКИ

СУДИЈКАТА БАХЧОВАНОВСКА ОДЛУЧИЛА НА МИЈАЛКОВ ДА НЕ МУ СЕ СУДИ ЗА ИЗЖИВУВАЊЕТО ВРЗ ЉУБЕ БОШКОСКИ

Судијката Моника Бахчовановска од Основниот суд Скопје 1, сопруга на Владимир Бахчовановски од ВМРО-ДПМНЕ, поранешен директор на ПУИГ, Лотарија и на д ...
СЕДУМТЕ СУДИИ ДОПРВА ЌЕ ГИ ЗАПЛЕТКУВААТ ПРЕДМЕТИТЕ НА ЈАНЕВА, СМЕТААТ НИВНИ КОЛЕГИ ТРГНАТИ ОД СЛУЧАИТЕ НА СЈО

СЕДУМТЕ СУДИИ ДОПРВА ЌЕ ГИ ЗАПЛЕТКУВААТ ПРЕДМЕТИТЕ НА ЈАНЕВА, СМЕТААТ НИВНИ КОЛЕГИ ТРГНАТИ ОД СЛУЧАИТЕ НА СЈО

Седумте судии во Кривичниот суд во Скопје кои треба да ги проценат обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) имаат можности до недоглед д ...
КРАЈНО ВРЕМЕ Е ВЛАСТА ДА ЈА СПРЕЧИ ТОРТУРАТА И НЕХУМАНИОТ ТРЕТМАН, АПЕЛИРА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

КРАЈНО ВРЕМЕ Е ВЛАСТА ДА ЈА СПРЕЧИ ТОРТУРАТА И НЕХУМАНИОТ ТРЕТМАН, АПЕЛИРА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Народниот правобранител апелира дека е крајно време властите да преземет конкретни мерки и активности за сузбивање на тортурата и нехуманиот третман, ...
МИЈАЛКОВ ИЗБЕГА ОД НОВИНАРИТЕ ПО РАСПИТОТ ВО СЈО

МИЈАЛКОВ ИЗБЕГА ОД НОВИНАРИТЕ ПО РАСПИТОТ ВО СЈО

Ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, пред да влезе денеска на распит во Специјалното обвинителство рече дека ќе ...
СУДОТ ГО ОДБИ БАРАЊЕТО  НА СЈО – АЛФИТЕ ОСОМНИЧЕНИ ЗА МАЛТРЕТИРАЊЕ НА БОШКОВСКИ ОСТАНУВААТ НА РАБОТА

СУДОТ ГО ОДБИ БАРАЊЕТО  НА СЈО – АЛФИТЕ ОСОМНИЧЕНИ ЗА МАЛТРЕТИРАЊЕ НА БОШКОВСКИ ОСТАНУВААТ НА РАБОТА

Судија на претходна постапка не го прифати предлогот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување мерка претпазливост  за командантот на ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ