КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ КОЈ ВО МАЈ ПРАВЕЛ СВАДБА ЗА СИНОТ СО МНОГУ ГОСТИ ВО КУЌНИОТ ДВОР

  КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ КОЈ ВО МАЈ ПРАВЕЛ СВАДБА ЗА СИНОТ СО МНОГУ ГОСТИ ВО КУЌНИОТ ДВОРОваа свадба беше пред три месеци и прва од неколкуте кои се организираа, а сватовите и музиката минуваа по велешките улици. (Фото: СДК.МК)

  Велешанецот кој правеше свадба за синот во дворот од семејната куќа, доби кривична пријава од велешката полиција. Тој свадбата ја правел во време кога тоа е забрането поради пандемија на ковид-19 .

  СВР Велес поднесе кривична пријава против Р. Д. (41) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

  „На 8 мај во периодот од 12.30 до 17.30 часот, пријавениот и покрај прописите донесени со Одлука на Влада, организирал свадба во дворот од куќата, каде биле присутни повеќе лица“, се вели во информацијата на МВР.

  Оваа свадба беше пред три месеци и прва од неколкуте кои се организираа, а сватовите и музиката минуваа по велешките улици. Со Уредба на Владата со законска важност, свадбите се забранети во овој период, заклучно и денес.

  П. ПЕЧКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира