ПРИХОДИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ЛАНИ НАМАЛЕНИ ЗА 10 ОТСТО ПОРАДИ КОРОНАКРИЗАТА

  ПРИХОДИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ЛАНИ НАМАЛЕНИ ЗА 10 ОТСТО ПОРАДИ КОРОНАКРИЗАТАВкупни приходи на Град Скопје во 2020 се 6.044.759.756 денари, што е 76,7% со планираните.(Фото:СДК.МК)

  За 10,6 отсто се намалени приходите на Град Скопје лани споредено со 2019. Ваквото намалување на остварените приходи во вкупниот буџет, како што велат од Градот е поради пандемијата на ковид-19.

  Според годишниот извештајот за извршување на буџетот, во 2020 остварени се вкупни приходи од 6.044.759.756 денари, што е 76,7% со планираните. Расходите се 5.902.865.372 или 74,9% од она што било планирано да се потроши.

  „Споредено со претходната 2019 година, остварувањето на приходите во вкупниот буџет на Град Скопје бележи намалување од 10.6% додека пак извршувањето на расходите, следејќи ја динамиката на реализација на планираните проекти, бележи зголемување од 10.4%. Вишокот на приходи од претходната година од 936.624.244 денари е потрошен претежно за основниот буџет, самофинансирачки активности и за донации“, велат од Град Скопје.

  Коронакризата се одрази и на креирањето на буџетот на Градот за оваа 2021. Буџетот е за 8,5 отсто помал во однос на ланскиот. Вкупниот буџет е 117 милиони евра, додека основниот 70,5 милиони евра.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира