14 ЛИЦА ПОЧИНАА, УШТЕ 361 СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ОД 2.176 ТЕСТИРАЊА, ОЗДРАВЕНИ 2.116 ПАЦИЕНТИ

  14 ЛИЦА ПОЧИНАА, УШТЕ 361 СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ОД 2.176 ТЕСТИРАЊА, ОЗДРАВЕНИ 2.116 ПАЦИЕНТИВо моментов во земјава има 14.461 активен случај.(Фото:СДК.МК)

  Уште 14 лица починаа од компликации од ковид-19, а регистриран е 361 нов случај од направени 2.176 тестирања. Новите случаи по градови се во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3, Крушево-2, Пехчево-2.

  Од починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46г), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70г), еден од Прилеп (79г), еден од Охрид (55г), двајца пациенти од Струмица (73 и 69г) и еден пациент од Струга (77г). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2.116 оздравени пациенти од: Скопје-1.489, Куманово-6, Тетово-139, Прилеп-19, Гостивар-58, Штип-8, Битола-80, Велес-45, Охрид-3, Струмица-55, Кавадарци-35, Струга-5, Кочани-15, Кичево-33, Гевгелија-23, Неготино-26, Свети Николе-10, Делчево-16, Дебар-9, Ресен-13, Радовиш-5, Берово-1, Виница-6, Пробиштип-4, Валандово-3, Демир Хисар-9, Крушево-1.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.749, бројката на оздравени пациенти е 71.592, на починати е 2.696, а бројот на активни случаи изнесува 14.461. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 38493, активни 8653
  • Куманово 4998, активни 487
  • Тетово 4950, активни 576
  • Прилеп 4455, активни 300
  • Гостивар 3531, активни 402
  • Штип 3429, активни 194
  • Битола 3166, активни 290
  • Велес 2949, активни 363
  • Охрид 2646, активни 452
  • Струмица 2465, активни 405
  • Кавадарци 2380, активни 436
  • Струга 2131, активни 195
  • Кочани 1696, активни 149
  • Кичево 1655, активни 167
  • Гевгелија 1244, активни 185 (81 заболени лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци)
  • Неготино 1110, активни 209 (177 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
  • Свети Николе 1061, активни 61
  • Делчево 716, активни 220 (188 заболени лица од ПЕ Делчево се жители на Македонска Каменица)
  • Дебар 711, активни 132
  • Крива Паланка 702, активни 99
  • Ресен 701, активни 121
  • Радовиш 673, активни 77
  • Берово 564, активни 61
  • Виница 475, активни 53
  • Пробиштип 472, активни 30
  • Валандово 325, активни 30
  • Демир Хисар 240, активни 18
  • Македонски Брод 237, активни 17
  • Кратово 209, активни 17
  • Крушево 190, активни 36
  • Пехчево 175, активни 26

  Направените 2176 теста се преку: ИЈЗ-352, ЦЈЗ Скопје-78, Авицена-274, Биотек-206, МАНУ -106, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -196, лабораторија Лаор –128, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-36, ЈЗУ (рапид тест) -525, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид -19.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира