15 ПОЧИНАТИ, УШТЕ 536 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ОД 1.662 ТЕСТОВИ

  15 ПОЧИНАТИ, УШТЕ 536 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ОД 1.662 ТЕСТОВИВкупната ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата се 83.329. (Фото: СДК.МК)

  Уште 15 лица починаа од компликации на ковид-19, а 536 се новозаболени од 1.662 тестирања. Новите случаи по градови се Скопје-213, Куманово-18, Дебар-13, Штип-13, Прилеп-37, Тетово-30, Струга-23, Велес-17, Битола-29, Охрид-18, Кавадарци-23, Гостивар-13, Гевгелија-7, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-6, Кичево-2, Ресен-5, Неготино-11.

  Од починати 15 лица, шест пациенти се од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62), двајца од Куманово (66 и 64), двајца од Тетово (68 и 75), еден пациент од Охрид (64), двајца од Струмица (69 и 69), еден од Кочани (68) и еден пациент од Пехчево (67). Пациентите се починати во болнички услови.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од: Скопје-248, Куманово-83, Дебар-7, Штип-28, Прилеп-50, Тетово-30, Струга-32, Велес-17, Битола-25, Охрид-30, Кавадарци-41, Гостивар-27, Гевгелија-12, Струмица-20, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-24, Пробиштип-1,Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Валандово-7, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-8, Кичево-17, Ресен-4 и Неготино-7.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83.329, бројката на оздравени пациенти е 61.447, на починати е 2.503, а бројот на активни случаи изнесува 19.379. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 35.961, активни 11.333
  • Куманово 4.743, активни 537
  • Дебар 630, активни 115
  • Штип 3.304, активни 243
  • Прилеп 4.231, активни 553
  • Тетово 4.765, активни 847
  • Струга 2.039, активни 322
  • Велес 2.767, активни 482
  • Битола 3.037, активни 546
  • Охрид 2.423, активни 576
  • Кавадарци 2.121, активни 543
  • Гостивар 3.381, активни 548
  • Гевгелија 1.166, активни 291 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 2.306, активни 604
  • Крива Паланка 625, активни 126
  • Радовиш 621, активни 111
  • Крушево 166, активни 73
  • Кочани 1.594, активни 216
  • Пробиштип 447, активни 44
  • Демир Хисар 235, активни 38
  • Македонски Брод 218, активни 26
  • Пехчево 155, активни 31
  • Берово 500, активни 52
  • Валандово 313, активни 62
  • Виница 445, активни 60
  • Делчево 671, активни 207 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 193, активни 17
  • Свети Николе 1.042, активни 100
  • Кичево 1.568, активни 219
  • Ресен 644, активни 140
  • Неготино 1.018, активни 317 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.662 теста се преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-75, Авицена-195, Биотек-140, МАНУ -108, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –24, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-4, Инфективна клиника-3, ГАК-12, Синлаб-23, Ремедика-9, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -584, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид -19.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира