20 БОЛНИ ПОЧИНАА ОД КОВИД-19, УШТЕ 815 ПОЗИТИВНИ ОД 2.664 ТЕСТОВИ

  20 БОЛНИ ПОЧИНАА ОД КОВИД-19, УШТЕ 815 ПОЗИТИВНИ ОД 2.664 ТЕСТОВИВо болниците низ земјава има 1.238 пациенти и има околу 270 празни болнички кревети. (Фото: СДК.МК)

  Дваесет пациенти починаа од ковид-19 изминативе 24 часа, а регистрирани се 815 нови случаи од 2.664 тестирања. Новите случаи по градови се од Скопје-329, Куманово-37, Дебар-1, Штип-26, Прилеп-46, Тетово-51, Струга-28, Велес-24, Битола-52, Охрид-28, Кавадарци-31, Гостивар-36, Гевгелија-9, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево –1, Берово-5, Валандово-5, Виница-1, Делчево-4, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-9, Неготино-19.

  Од починатите осум пациенти се од Скопје (76, 65, 84, 64, 71, 80, 51, 74), еден од Штип (82), двајца од Прилеп (68 и 72), еден од Струга (78), двајца од Велес (70 и 65), еден од Битола (84), еден од Кавадарци (68), двајца пациенти од Гостивар (64 и 89), еден од Струмица (63) и еден пациент од Берово (77). Од нив, двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

  Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.238 и има околу 270 празни болнички кревети во ковид-центрите.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 396 оздравени пациенти од: Скопје-79, Куманово-27, Дебар-1, Штип-21, Прилеп-34, Тетово-29, Велес-20, Битола-37, Кавадарци-15, Гостивар-32, Гевгелија-10, Струмица-12, Крива Паланка-5, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-14, Пробиштип-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-4, Виница-4, Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-3 и Неготино-6.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77.949, бројката на оздравени пациенти е 53.345, на починати е 2.274, а бројот на активни случаи изнесува 22.330. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 33643, активни 11956
  • Куманово 4448, активни 622
  • Дебар 586, активни 171
  • Штип 3177, активни 412
  • Прилеп 3914, активни 880
  • Тетово 4587, активни 1009
  • Струга 1896, активни 440
  • Велес 2595, активни 652
  • Битола 2849, активни 829
  • Охрид 2196, активни 651
  • Кавадарци 1863, активни 635
  • Гостивар 3220, активни 720
  • Гевгелија 1035, активни 318 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 176 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 2142, активни 623
  • Крива Паланка 562, активни 133
  • Радовиш 576, активни 142
  • Крушево 154, активни 70
  • Кочани 1511, активни 280
  • Пробиштип 424, активни 63
  • Демир Хисар 227, активни 47
  • Македонски Брод 209, активни 36
  • Пехчево 128, активни 21
  • Берово 468, активни 96
  • Валандово 274, активни 60
  • Виница 426, активни 103
  • Делчево 641, активни 289 (178 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 181, активни 26
  • Свети Николе 1008, активни 162
  • Кичево 1500, активни 329
  • Ресен 592, активни 169
  • Неготино 917, активни 386 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.664 теста се преку: ИЈЗ-689, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-215, Биотек-167, МАНУ -184, Жан Митрев (Филип Втори)-162, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –37, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-66, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-64, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -830, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 379.229 тестирања на Ковид -19.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира