20 ПОЧИНАТИ, ОД КОИ 3 ЛИЦА СЕ ПРЕД ДВЕ НЕДЕЛИ, НОВИ 392 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 4.633 ТЕСТОВИ

  20 ПОЧИНАТИ, ОД КОИ 3 ЛИЦА СЕ ПРЕД ДВЕ НЕДЕЛИ, НОВИ 392 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 4.633 ТЕСТОВИВо моментов активни се 12.240 случаи. (фото: СДК.МК)

  Од направени 4.633 тестирања во изминативе 24 часа, регистрирани се 392 нови случаи на ковид-19, а 20 лица се регистирани за починати. Новите случаи се во: Скопје – 180, Куманово – 32, Кавадарци – 20, Битола – 18, Кочани – 17, Прилеп и Велес – по 16, Кичево – 14, Тетово, Охрид и Штип – по 11, Гевгелија и Крива Паланка – по 7, Кратово – 6, Радовиш и Валандово – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Гостивар, Струмица, Делчево и Виница – по 2, Неготино, Дебар, Берово и Демир Капија – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица: 8 починати лица од Скопје (98г, 82г, 79г, 79г, 79г, 74г, 69г и 69г), 2 починати лица од Кочани (89г и 82г) и по едно починато лице од Гостивар (80г), Тетово (46г), Велес (78г), Радовиш (68г), Штип (66г), Битола (86г) и Валандово (85г).
  Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 лица, со датум на смрт во период од 12.09.2021 до 22.09.2021 година. Овие починати лица се: 2 од Скопје и едно починато лице од Гостивар. Починатите се на возраст од 67-93 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 2 лица се починати во домашни услови

  Денеска се регистрирани сe 339 оздравени пациенти од: Скопје – 195, Тетово – 16, Велес и Струмица – по 14, Кавадарци и Радовиш – по 11, Кочани и Прилеп – по 9, Кичево – 8, Гостивар – 7, Штип и Свети Николе – по 6, Ресен и Неготино – по 5, Битола – 4, Гевгелија, Берово и Македонски Брод – по 3, Куманово, Валандово и Пробиштип – по 2, Виница, Дебар, Богданци и Пехчево – по 1.

  Направените 4.633 тестови преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–48, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–26, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-339, Биотек-372, Систина-84, лабораторија Лаор-285, Синлаб-37, Ремедика-14, Плодност–66, Генеа-12, Никоб лаб-620, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-119, Ројал Медика –40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.815.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.274.003 тестирања на квид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.551 бројката на оздравени пациенти е 170.734, на починати е 6.577, а бројот на активни случаи изнесува 12.240.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 82360, Активни 5689
  Куманово 11230, Активни 967
  Тетово 10792, Активни 945
  Прилеп 8989, Активни 304
  Гостивар 7947, Активни 490
  Битола 7030, Активни 284
  Велес 6130, Активни 312
  Охрид 5891, Активни 502
  Кавадарци 5829, Активни 222
  Струмица 5672, Активни 310
  Штип 5647, Активни 250
  Кичево 3931, Активни 417
  Струга 3773, Активни 364
  Кочани 3195, Активни 139
  Гевгелија 2389, Активни 85
  Неготино 2305, Активни 41
  Свети Николе 1862, Активни 111
  Ресен 1527, Активни 102
  Радовиш 1500, Активни 101
  Дебар 1446, Активни 123
  Крива Паланка 1395, Активни 85
  Берово 1206, Активни 33
  Делчево 1115, Активни 68
  Виница 1020, Активни 52
  Пробиштип 907, Активни 46
  Валандово 806, Активни 37
  Богданци 544, Активни 11
  Кратово 549, Активни 57
  Крушево 518, Активни 14
  Македонски Брод 463, Активни 28
  Демир Хисар 431, Активни 19
  Демир Капија 409, Активни 7
  Пехчево 310, Активни 5
  Македонска Каменица 294, Активни 19
  Дојран 139, Активни 1

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира