22-ГОДИШНА ТРУДНИЦА ОД СКОПЈЕ МЕЃУ 28 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 929 ПОЗИТИВНИ ОД 2.758 ТЕСТОВИ

  22-ГОДИШНА ТРУДНИЦА ОД СКОПЈЕ МЕЃУ 28 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 929 ПОЗИТИВНИ ОД 2.758 ТЕСТОВИДосега во земјава од ковид-19 починати се 2.051 болен. (Фото: СДК.МК)

  Уште 28 починати од компликации на ковид-19 меѓу кои и 22-годишна трудница од Скопје се регистрирани во изминатите 24 часа. Според Министрерството за здравство, жената со комлицирана бременост била примена в болница во многу тешка состојба и цело време била на респиратор во текот на скоро двонеделна хоспитализација.

  Позитивни се 929 лица од 2.758 тестирања. Новите случаи според градови се во: Скопје-417, Куманово-40, Штип-20, Прилеп-47, Тетово-46, Струга-31, Велес-39, Битола-46, Охрид-33, Кавадарци-23, Гостивар-37, Гевгелија-11, Струмица-32, Крива Паланка-7, Радовиш-2, Крушево-1, Кочани-22, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-3, Виница-4, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-22, Ресен-5, Неготино-10.

  Починати се пет пациенти од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22), еден од Куманово (69), еден од Дебар (66), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82), двајца од Струга (59 и 69), еден од Велес (66), тројца од Битола (76, 69 и 61), еден од Кавадарци (57), еден од Гостивар (83), еден од Радовиш (80), еден од Крушево (64), еден од Кочани (65), еден од Пробиштип (78), двајца пациенти од Кратово (76 и 76) и еден пациент од Кичево (80). Од нив, двајца се починати вон, останатите се починато во болнички услови.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.068 оздравени пациенти од: Скопје-255, Куманово-51, Дебар-3, Штип-40, Прилеп-81, Тетово-74, Струга-23, Велес-64, Битола-33, Охрид-31, Кавадарци-40, Гостивар-67, Гевгелија-22, Струмица-68, Крива Паланка-11, Радовиш-8, Кочани-27, Пробиштип-6, Демир Хисар-3, Македонски Брод-7, Берово-15, Валандово-6, Виница-9, Делчево-31, Кратово-10, Свети Николе-19, Кичево-42, Ресен-9 и Неготино-13.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 70.883, бројката на оздравени пациенти е 47.364, на починати е 2.051, а бројот на активни случаи изнесува 21.468. Во вчерашната статистика е направена техничка грешка во бројот на оздравените лица во Крушево, која денес е коригирана и согласно тоа, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 30689, активни 11042
  • Куманово 4155, активни 645
  • Дебар 526, активни 136
  • Штип 2964, активни 457
  • Прилеп 3516, активни 920
  • Тетово 4274, активни 998
  • Струга 1699, активни 422
  • Велес 2338, активни 668
  • Битола 2514, активни 889
  • Охрид 1921, активни 560
  • Кавадарци 1559, активни 566
  • Гостивар 2982, активни 883
  • Гевгелија 874, активни 257 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 151 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1939, активни 556
  • Крива Паланка 505, активни 132
  • Радовиш 493, активни 121
  • Крушево 149, активни 74
  • Кочани 1374, активни 244
  • Пробиштип 392, активни 71
  • Демир Хисар 214, активни 53
  • Македонски Брод 191, активни 35
  • Пехчево 114, активни 20
  • Берово 441, активни 109
  • Валандово 241, активни 53
  • Виница 409, активни 123
  • Делчево 578, активни 269 (163 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 168, активни 27
  • Свети Николе 945, активни 200
  • Кичево 1409, активни 382
  • Ресен 542, активни 196
  • Неготино 768, активни 360 (114 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.758 теста се преку: ИЈЗ-509, ЦЈЗ Скопје-82, Авицена-270, Биотек-213, МАНУ -168, Жан Митрев (Филип Втори)-213, Систина со PCR метода -177, лабораторија Лаор –44, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-5, ГАК-13, Синлаб-71, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -893, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира