32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, 617 НОВИ СЛУЧАИ ОД 4.621 ТЕСТ

  32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, 617 НОВИ СЛУЧАИ ОД 4.621 ТЕСТВкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893.(фото:СДК.МК)

  Уште 32 лица починаа од компликации на ковид-19. Починатите се на возраст од 40 до 86 години и се 10 лица од Скопје (83г, 75г, 74г, 73г, 71г, 69г, 69г, 64г, 63г и 55г), 4 од Струмица (82г, 70г, 59г и 58г), 3 починати лица од Гостивар (74г, 64г и 53г), по две починати лица од Куманово (66г и 52г) и Тетово (81г и 78г), по едно починато лице од Прилеп (83г), Кичево (41г), Македонски Брод (40г), Кавадарци (71г), Гевгелија (68г), Пробиштип (63г), Богданци (49г), Охрид (80г), Дебар (61г), Струга (86г) и Валандово (81г).
  Од пријавените 32 лица, 29 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

  Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на ковид-19: Скопје – 314, Куманово – 47, Струмица – 29, Штип – 26, Кавадарци и Кичево – по 19, Охрид – 18, Велес, Свети Николе и Радовиш – по 14, Ресен – 13, Гостивар и Кочани – по 12, Тетово и Битола – по 10, Прилеп и Струга – по 8, Крива Паланка – 6, Берово – 5, Пробиштип – 4, Кратово – 3, Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2, Дебар и Демир Хисар – по 1.

  Регистрирани сe 450 оздравени пациенти од: Скопје – 250, Куманово – 24, Гостивар и Прилеп – по 23, Тетово – 16, Велес – 15, Битола – 14, Кичево – 13, Струмица – 12, Свети Николе – 11, Штип – 10, Македонски Брод – 8, Кавадарци – 5, Неготино – 4, Кочани Кратово и Гевгелија – по 3, Ресен, Берово, Пробиштип и Богданци – по 2, Охрид, Радовиш, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.

  Направени се 4.621 тестови преку: ИЈЗ-348, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–88, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–155, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-209, Биотек-394, Систина-77, лабораторија Лаор-259, Синлаб-64, Ремедика-25, Плодност–36, Генеа-10, Никоб лаб-488, ВФВ Медикал-97, Ели Медика-79, Ројал Медика –39, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.861. Досега во земјата се направени вкупно 1.234.221 тестирање на ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893, бројката на оздравени пациенти е 165.527, на починати е 6.339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 80036, Активни 5788
  Куманово 10861, Активни 903
  Тетово 10681, Активни 1082
  Прилеп 8843, Активни 270
  Гостивар 7897, Активни 614
  Битола 6887, Активни 261
  Велес 5965, Активни 251
  Охрид 5741, Активни 617
  Кавадарци 5667, Активни 191
  Струмица 5527, Активни 506
  Штип 5487, Активни 222
  Кичево 3836, Активни 492
  Струга 3736, Активни 647
  Кочани 3093, Активни 118
  Гевгелија 2336, Активни 65
  Неготино 2282, Активни 37
  Свети Николе 1800, Активни 114
  Ресен 1486, Активни 113
  Радовиш 1446, Активни 111
  Дебар 1434, Активни 170
  Крива Паланка 1333, Активни 55
  Берово 1187, Активни 52
  Делчево 1098, Активни 62
  Виница 994, Активни 43
  Пробиштип 883, Активни 46
  Валандово 772, Активни 31
  Богданци 540, Активни 20
  Крушево 518, Активни 15
  Кратово 512, Активни 55
  Македонски Брод 456, Активни 29
  Демир Хисар 420, Активни 12
  Демир Капија 406, Активни 4
  Пехчево 308, Активни 10
  Македонска Каменица 286, Активни 17
  Дојран 139, Активни 4

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира