32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 МЕЃУ КОИ И ДВЕ ТРИЕСЕТГОДИШНИ ЛИЦА, НОВИ 299 БОЛНИ

  32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 МЕЃУ КОИ И ДВЕ ТРИЕСЕТГОДИШНИ ЛИЦА, НОВИ 299 БОЛНИВкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.624,(Фото: Ѓ.Личовски)

  Во изминативе 24 часа од компликации на ковид-19 починаа 32 лица на возраст од 32 до 87 години. Починати се 5 лица од Гостивар (61г,61г,64г,81г и 82г), по 4 починати лица од Скопје (34г,57г,68г и 70г), Тетово (49г,56г,75г и 85г) и Кичево (55г,66г,72г и 72г), 3 починати лица од Струга (73г, 76г и 82г), по 2 починати лица од Куманово (50г и 70г), Прилеп (32г и 75г) и Штип (72г и 87г), и по едно починато лице од Струмица (54г), Гевгелија (50г), Кочани (64г), Радовиш (62г), Охрид (77г) и Делчево (72г).
  Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Во последните 24 часа се направени 2.628 тестирањe, а регистрирани се 299 нови случаи на ковид-19 и тоа Скопје – 209, Куманово – 14, Гостивар и Кавадарци – по 10, Струмица – 9, Тетово – 8, Дебар – 7, Прилеп и Велес – по 5, Охрид и Кичево – по 4, Струга и Кратово – по 3, Битола и Радовиш – по 2, Штип, Кочани, Неготини и Берово – по 1.

  Регистрирани сe 545 оздравени пациенти.

  Направените 2.628 тестови преку: ИЈЗ-19, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово –1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-134, Биотек-163, Систина-124, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -5, Никоб лаб-432, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-70, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.517.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.152.327 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.624, бројката на оздравени пациенти е 155.646, на починати е 5.901, а бројот на активни случаи изнесува 14.077.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 75689, Активни 5392
  Куманово 10162, Активни 892
  Прилеп 8631, Активни 239
  Тетово 10210, Активни 2016
  Битола 6687, Активни 258
  Велес 5748, Активни 214
  Гостивар 7557, Активни 1221
  Кавадарци 5441, Активни 195
  Охрид 5494, Активни 423
  Штип 5229, Активни 184
  Струмица 5126, Активни 693
  Струга 3546, Активни 518
  Кочани 2977, Активни 120
  Кичево 3548, Активни 616
  Гевгелија 2288, Активни 75
  Неготино 2232, Активни 42
  Свети Николе 1668, Активни 102
  Ресен 1387, Активни 118
  Крива Паланка 1265, Активни 30
  Радовиш 1319, Активни 111
  Берово 1119, Активни 28
  Делчево 1034, Активни 48
  Дебар 1319, Активни 234
  Виница 951, Активни 40
  Пробиштип 833, Активни 42
  Валандово 738, Активни 30
  Богданци 522, Активни 28
  Крушево 513, Активни 21
  Демир Хисар 411, Активни 10
  Демир Капија 401, Активни 3
  Кратово 454, Активни 59
  Македонски Брод 432, Активни 54
  Пехчево 293, Активни 5
  Македонска Каменица 265, Активни 15
  Дојран 135, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира