36 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 МЕЃУ КОИ И 24-ГОДИШНИК ОД РЕСЕН, УШТЕ 1.037 БОЛНИ ОД 6.654 ТЕСТОВИ

  36 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 МЕЃУ КОИ И 24-ГОДИШНИК ОД РЕСЕН, УШТЕ 1.037 БОЛНИ ОД 6.654 ТЕСТОВИАктивни се 13.697 случаи;. - Архивска фотографија од преземање на тела на починати на Инфективната клиника во Скопје.

  Во изминатите 24 часа починаа 36 лица од компликации на ковид-19 меѓу кои и 24-годишник од Ресен. Починати се 11 лица од Скопје ( 76г, 70г, 69г, 67г, 67г, 65г, 62г, 50г, 48г, 48г, 47г), 8 лица од Тетово ( 85г, 81г, 69г, 64г, 63г, 63г, 61г, 57г), по 3 лица од Кичево ( 72г, 68г, 56г) и Струмица ( 71г, 65г, 57г), по 2 починати лица од Куманово ( 74г, 68г) и Струга ( 72г, 67г) и по едно лице од Гостивар (53г), Ресен ( 24г ), Дебар ( 54г ), Кочани ( 79г ), Велес ( 62г ), Валандово ( 58г ) и Македонски Брод( 63г ). Од починатите лица 35 се починати во болнички и едно лице во домашни услови.

  Во последните 24 часа се направени 6.654 тестирањe, а регистрирани се 1.037 нови случаи на ковид-19. Новите случаи се во Скопје – 386, Тетово – 110, Гостивар – 73, Куманово – 60, Струмица – 57, Струга – 50, Кичево – 43, Охрид – 35, Дебар -32, Прилеп, Велес и Кавадарци – по 21, Свети Николе – 18, Битола – 17, Штип -14, Гевгелија, Радовиш и Валандово – по 9, Кочани – 8, Неготино и Пробиштип – по 7, Ресен и Крива Паланка – по 6, Делчево и Кратово – по 5, Крушево – 4, Македонски Брод – 2, Берово и Богданци – по 1.

  Регистрирани сe 534 оздравени пациенти.

  Направенитее 6.654 тестови се преку: ИЈЗ-361, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-96, ЦЈЗ Прилеп-61, ЦЈЗ Тетово–141, ЦЈЗ Куманово –62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 10, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–183, Жан Митрев (Филип Втори)-109, Авицена-415, Биотек-491, Систина-116, лабораторија Лаор-486, Синлаб-42, Ремедика-26, Плодност–81, Генеа -13, Никоб лаб-683, ВФВ Медикал-94, Ели Медика-136, Ројал Медика –75, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.913. Досега во земјата се направени вкупно 1.137.629 тестирање на ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 173.689, бројката на оздравени пациенти е 154.174, на починати е 5.818, а бројот на активни случаи изнесува 13.697.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 74837, Активни 4948
  Куманово 10057, Активни 868
  Прилеп 8577, Активни 208
  Тетово 10027, Активни 2038
  Битола 6640, Активни 242
  Велес 5707, Активни 195
  Гостивар 7453, Активни 1501
  Кавадарци 5398, Активни 187
  Охрид 5450, Активни 382
  Штип 5175, Активни 158
  Струмица 5017, Активни 675
  Струга 3499, Активни 477
  Кочани 2964, Активни 123
  Кичево 3478, Активни 634
  Гевгелија 2281, Активни 82
  Неготино 2222, Активни 34
  Свети Николе 1647, Активни 103
  Ресен 1372, Активни 111
  Крива Паланка 1263, Активни 29
  Радовиш 1305, Активни 102
  Берово 1113, Активни 33
  Делчево 1030, Активни 47
  Дебар 1276, Активни 219
  Виница 943, Активни 36
  Пробиштип 825, Активни 35
  Валандово 736, Активни 42
  Богданци 519, Активни 25
  Крушево 513, Активни 23
  Демир Хисар 410, Активни 10
  Демир Капија 401, Активни 3
  Кратово 439, Активни 54
  Македонски Брод 429, Активни 55
  Пехчево 291, Активни 6
  Македонска Каменица 260, Активни 10
  Дојран 135, Активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира