37 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ОД КОИ 10 ПОЧИНАЛЕ ОД 15 ДО 24 АПРИЛ, УШТЕ 365 БОЛНИ ОД 2.820 ТЕСТОВИ

  37 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ОД КОИ 10 ПОЧИНАЛЕ ОД 15 ДО 24 АПРИЛ, УШТЕ 365 БОЛНИ ОД 2.820 ТЕСТОВИВо моментов активни се 14.747 болни. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Во последните 24 часа од компликации на ковид-19 се регистрирани  37 починати лица, а има уште 365 болни од 2.820 тестирања. Од починатите 37 пациенти, десет се починати во периодот од 15 до 25 април.

  Починати се 11 пациенти од Скопје ( 50г, 54г, 57г , 58г, 71г, 74г, 82г, 84г, 85г, 87г, 89г ), 8 лица од Струмица (63г,64г, 66г,70г, 71г,76г,76г и 79г), 4 лица од Битола (67г, 74г, 82г и 88г), по 3 лица од Тетово (56г, 60г и 67г) и Штип (63г, 72г и 77г), по 2 лица од Куманово (75г и 79г), Кавадарци (64г и 73г), и Кочани (77г и 88г), и по едно починато лице од Прилеп (82г), и Свети Николе (58г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 34 се починати во болнички услови.

  Новите случаи според градови се во: Скопје – 166, Куманово – 27, Битола – 19, Струмица – 17, Прилеп и Велес – по 15, Кавадарци – 12, Тетово -11, Кичево -10, Охрид, Свети Николе и Виница – по 9, Штип – 8, Ресен – 6, Гостивар – 5, Струга – 4, Кочани, Берово и Македонска Каменица – по 3, Крива Паланка, Радовиш и Дебар – по 2, Неготино, Делчево, Пробиштип, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Пехчево – по 1.

  Денеска се регистрирани се 594 оздравени пациенти.

  Направени се 2.820 тестови преку: ИЈЗ-366, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 15, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 106, Жан Митрев (Филип Втори) – 159, Авицена -242, Биотек – 666, Систина – 148, лабораторија Лаор – 156, Синлаб – 52, Ремедика – 65, Плодност – 48, Генеа – 15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 571. Досега во земјата се направени вкупно 721.446 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани досега се 152.367, оздравени се 132.765, починати се 4.855, а активни се  14.747.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 67310, активни 6657
  Куманово 8527, активни 1090
  Прилеп 8172, активни 679
  Тетово 7095, активни 549
  Битола 6148, активни 947
  Велес 5402, активни 527
  Гостивар 5117, активни 354
  Кавадарци 5109, активни 363
  Штип 4890, активни 369
  Охрид 4907, активни 464
  Струмица 4007, активни 489
  Струга 2940, активни 160
  Кочани 2721, активни 239
  Кичево 2471, активни 267
  Гевгелија 2176, активни 234
  Неготино 2153, активни 179
  Свети Николе 1488, активни 116
  Крива Паланка 1208, активни 60
  Ресен 1209, активни 192
  Радовиш 1088, активни 99
  Берово 1015, активни 51
  Делчево 951, активни 83
  Дебар 930, активни 36
  Виница 817, активни 124
  Пробиштип 772, активни 32
  Валандово 660, активни 64
  Богданци 489, активни 61
  Крушево 480, активни 100
  Демир Капија 394, активни 24
  Демир Хисар 388, активни 68
  Кратово 353, активни 10
  Македонски Брод 354, активни 17
  Пехчево 262, активни 20
  Македонска Каменица 232, активни 15
  Дојран 132, активни 8

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира