ЕДЕН ПОЧИНАТ И УШТЕ 378 БОЛНИ ОД КОВИД-19 ОД 7.647 ТЕСТОВИ, НАЈМНОГУ ВО СКОПЈЕ И ТЕТОВО

  ЕДЕН ПОЧИНАТ И УШТЕ 378 БОЛНИ ОД КОВИД-19 ОД 7.647 ТЕСТОВИ, НАЈМНОГУ ВО СКОПЈЕ И ТЕТОВОАктивни се 1.618 болни, најмногу се во Тетово 486. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа регистрирани се 378 случаи на ковид-19 од 7.647 тестирања (или 4,9 отсто од број на тетсирани), а починато е едно 71-годишно лице од Скопје во болнички услови, соопшти Министертвото за здравство. За една недела има драматичен скок на новозаразените, минатата сабота имаше 1,5 % позитивни од број на тестирани, денес 4,9%, а вчера 5,4%, или од 81 новозаразен минатата сабота на 378 денеска.

  Новите случаи како и изминатите денови најмногу се во Скопје – 118 и во Тетово – 114. Останатите се во Гостивар – 51, Кичево – 20, Куманово – 18, Струмица – 16, Битола и Охрид – по 9, Кавадарци – 6, Велес – 4, Кочани – 3, Струга и Радовиш – по 2, Прилеп, Штип, Ресен, Берово, Виница и Македонски Брод – по 1.

  Денеска се регистрирани сe 25 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Тетово – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар и Кавадарци – по 1.

  Со денешните бројки вкупно ковид-дијагностицирани досега се 157.627,  оздравени се 150.506, починати 5.503, а активни се 1.618 болни.

  Направените 7.647 тестови се преку: ИЈЗ-119, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-124, ЦЈЗ Прилеп-74, ЦЈЗ Тетово–70, ЦЈЗ Куманово–88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 7, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-332, Биотек-506, Систина-144, лабораторија Лаор-1.236, Синлаб-174, Ремедика-33, Плодност–51, Генеа–17, Никоб лаб-1.322, ВФВ Медикал-45, Ели Медика-54, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.019. Досега во земјата се направени вкупно 1.012.809 тестирања на Ковид-19.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 69261, Активни 474
  Куманово 9035, Активни 128
  Прилеп 8351, Активни 21
  Тетово 7838, Активни 486
  Битола 6358, Активни 46
  Велес 5486, Активни 10
  Гостивар 5374, Активни 176
  Кавадарци 5170, Активни 13
  Охрид 5048, Активни 27
  Штип 4975, Активни 11
  Струмица 4176, Активни 46
  Струга 3007, Активни 24
  Кочани 2814, Активни 18
  Кичево 2658, Активни 50
  Гевгелија 2197, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1528, Активни 3
  Ресен 1236, Активни 2
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1172, Активни 10
  Берово 1043, Активни 11
  Делчево 974, Активни 0
  Дебар 980, Активни 36
  Виница 892, Активни 6
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 674, Активни 5
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 365, Активни 6
  Пехчево 276, Активни 7
  Македонска Каменица 250, Активни 1
  Дојран 132, Активни 0

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира