МАКРОН ЈА ОТВОРА ВРАТАТА ЗА ПРЕГОВОРИ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

    МАКРОН ЈА ОТВОРА ВРАТАТА ЗА ПРЕГОВОРИ НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА„Го очекуваме извештајот во март... во зависност од тоа дали резултатите се позитивни и дали е воспоставена доверба, ние ќе бидеме во состојба да ги почнеме преговорите“, рече Макрон на Конференцијата за безбедност во Минхен.

    Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од извештаите на Европската комисија за Северна Македонија и Албанија се позитивни, тој ќе поддржи почеток на преговори со овие земји за влез во ЕУ, пренесе агенцијата Ројтерс.

    „Го очекуваме извештајот во март… во зависност од тоа дали резултатите се позитивни и дали е воспоставена доверба, ние ќе бидеме во состојба да ги почнеме преговорите“, рече Макрон на Конференцијата за безбедност во Минхен.

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

    Коментари