НАМЕСТО ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19, ВИКЕНДОВ СЕ ПРАВИ СИМУЛАЦИЈА ВО САЛАТА „А1 АРЕНА БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

  НАМЕСТО ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19, ВИКЕНДОВ СЕ ПРАВИ СИМУЛАЦИЈА ВО САЛАТА „А1 АРЕНА БОРИС ТРАЈКОВСКИ“Од понеделник во „А1 арена Борис Трајковски“ ќе се вакцинираат по 3.000 лица, со 25 медицински сестри и 5 доктори. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Масовната вакцинација против ковид-19 во салата „А1 арена Борис Трајковски“ во Скопје ќе почне в понеделник. Денеска Министерството за здравство наместо вакцинација организираше симулација, за да се види како ќе тече процесот и да се минимизираат проблемите кои би се појавиле.

  На прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК зошто не можеше викеднов да биде организирано вакцинирање, со оглед на тоа дека салата се подготвува една недела, а вакцините „спутник“ стигнаа пред два дена, министерот за здравство Венко Филипче рече дека станува збор за нов систем и многу е важно тој добро да се подготви.

  „Потребно е системот добро да се постави за да нема хаотични ситуации. Затоа ја правиме денешната координација, а изминатите денови се завршија постапките во МАЛМЕД. Важно е добро да се постави системот за кога ќе тргне проблемите да се минимизираат“, рече Филипче.

  Од понеделник во „А1 арена Борис Трајковски“ ќе се вакцинираат по 3.000 лица. Ќе работат 25 медицински сестри и 5 доктори. Филипче најави дека за кратко време ќе се зголемува бројката и дневно ќе се вакцинираат по 7.000 граѓани.

  Со донацијата од Србија на 20 илјади вакцини „спутник“ ќе се вакцинираат вработени во Министерството за внатрешни работи, АРМ, новинари вработени во медиуми, вработени во обвинителство и судови, возачите на автобуси во ЈСП „Скопје“, пожарникарите, вработените воспитувачки во градинките и вработените на патарините, кажа денеска Филипче.

  А. АНТЕВСКА


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира