НЕМА ДА БИДЕ ПРОПАСТ НА СВЕТОТ АКО ИЗБОРИТЕ СЕ ОДЛОЖАТ НА МЕСЕЦ-ДВА, РЕЧЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ

  НЕМА ДА БИДЕ ПРОПАСТ НА СВЕТОТ АКО ИЗБОРИТЕ СЕ ОДЛОЖАТ НА МЕСЕЦ-ДВА, РЕЧЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИПендаровски смета дека поради состојбата со коронавирусот голем број граѓани нема да излезат на избори и дека многу тешко ќе биде да се реализираат посебни мерки за гласање со оглед на тоа дека изборите се организираат во затворени простории и околу 500-600 лица гласаат во една изборна единица. (Фото: К.Попов)

  Моја проценка е дека избори со редуцирана кампања може да се реализираат, но имам голема резерва за самиот ден на избори, рече претседателот Стево Пендаровски на денешната прес-конференција која се одржа во дворот на вилата Водно, како мерка за заштита од коронавирусот.

  Пендаровски смета дека поради состојбата со коронавирусот голем број граѓани нема да излезат на избори и дека многу тешко ќе биде да се реализираат посебни мерки за гласање со оглед на тоа дека изборите се организираат во затворени простории и околу 500-600 лица гласаат во една изборна единица.

  „Ако се одложат изборите на месец или два, тоа нема да биде пропаст на светот, најважно е здравјето на граѓаните. Моја проценка е дека избори со редуцирана кампања како што договорија вчера лидерите на политичките партии може да се реализира, но имам голема резерва за самиот ден на избори. Не сакам да се сфати дека јас сега некому наметнувам решение или некому држам предавање. Сметам дека партиите на следната средба повторно треба да се навратат на ова прашање. Еден милион граѓани гласаат кај нас, имаме 3.000 гласачки места, 5 члена во Избирачките одбори и 5 нивни заменици. На денот на избори имаме гигантска операција за пренос на избирачкиот материјал, па потоа на крајот тој се предава на пребројување“, рече Пендаровски.

  Пендаровски кажа дека в понеделник закажал состанок на Советот на безбедност, на кој покрај стандардниот состав ќе присуствува и министерот за здравство Венко Филипче и началникот на Генералштабот на Армијата.

  А. АНТЕВСКА

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари