ОД УТРЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 21 ДО 6 ЧАСОТ

  ОД УТРЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 21 ДО 6 ЧАСОТСе ограничува движењето на сите граѓани од 21 до 6 часот секој ден. (Фото: Ѓ.Личовски)

  Од утре (22 март) се воведува полициски час во земјавата, соопшти Министерството за внатрешни работи.

  Со оваа мерка која вечерва била усвоена на владина седница се ограничува движењето на сите граѓани од 21 до 6 часот секој ден.

  „Нема компромис кога е здравјето на граѓаните во прашање, мерките мораме сите да ги почитуваме, само така ќе си ги спасиме народот и државата“, стои во соопштението на официјалната фејсбук страна на МВР.

  Секој момент се очекува прес-конференција на техничкиот премиер Оливер Спасовски во Владата, на која ќе ги објави новите мерки за спречување на понатамошно ширење на коронавирусот.

  Во земјава досега од КОВИД-19 се заболени 85 лица.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира