ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ПРЕТВОРАТ ВО ПРЕГОВОРИ СО БУГАРИЈА, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА ПО БУГАРСКОТО ВЕТО ЗА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА

  ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ПРЕТВОРАТ ВО ПРЕГОВОРИ СО БУГАРИЈА, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА ПО БУГАРСКОТО ВЕТО ЗА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКАОдлуката на Бугарија е неуспех за ЕУ, македонскиот идентитет и македонскиот јазик не се предмет на преговори, велат од Владата. - Премиерите на Бугарија и Македонија во Струмица на отварањето на споменик на бугарски генерал од Првата светска војна на 1 август 2019 (Фото: СДК.МК)

  Позицијата на македонската влада е дека европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања, а преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија, соопштија од Владата по бугарското вето за преговарачката рамка на Македонија на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ.

  Од владата велат дека одлуката на Бугарија е неуспех за ЕУ, македонскиот идентитет и македонскиот јазик не се предмет на преговори, како и дека ќе продолжат да бараме решение за нашата незаменлива европска иднина.

  „Задршката на Бугарија да ја одобри преговарачката рамка не е во духот на добрососедските односи. Ваквиот став на бугарската Влада е спротивен на членот 2 од Договорот за пријателство од 2017. Нашата позиција е јасна: ние сметаме дека европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања. Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија. Нашиот напредок во ЕУ интеграциите првенствено треба да зависи од домашните реформи врзани со поглавјата, законодавството на ЕУ и постигнувањето на европските стандарди“, велат од Владата.

  Досега не се создадоа соодветни услови за да се надминат новите бугарски барања и заради тоа, велат од Владата, Република Бугарија одлучи дека во овој момент нема да ја одобри нашата преговарачката рамка во ЕУ, но тоа е неуспех за политиката на ЕУ за проширувањето, лоша порака за целиот регион и пораз за фундаменталните европски вредности и принципи.

  „Ние сме сигурни во тоа кои сме и што сме. Отсекогаш сме биле Македонци кои зборуваат македонски јазик, со силно чувство на самоопределување околу кое не може да се преговара и кое не може да биде доведено во прашање. Македонскиот идентитет и македонската национална свест биле отсекогаш високо изразени и на научно и на духовно ниво. Така е и денес, така ќе биде секогаш. Но, истовремено сме особено горди и на нашата смиреност и на нашата национална и политичка големина во овој тежок период за нас. Тоа е одлика на вистински Европејци, тоа е одлика на Македонците“, велат од Владата.

  Од Владата се заблагодаруваат на зајакнатиот ангажман на германското претседателство со ЕУ, како и на личниот ангажман на канцеларката Меркел и додаваат дека ќе продолжат интензивно да разговараме во интерес на нашата европска иднина при што сметаат дека решение е можно само ако од тоа решение двете страни излезат како победници, затоа бараме „вин-вин“ позиција.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира