ШАРЕНИТЕ ГО ИСВИРКАА ГРУЕВСКИ КАЈ „МЕРИОТ“, СТИГНАА ПРЕД ВЛАДА

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ШАРЕНИТЕ ГО ИСВИРКАА ГРУЕВСКИ КАЈ „МЕРИОТ“, СТИГНАА ПРЕД ВЛАДА

  Демонстрантите стигнаа пред Влада. Се пуштаат снимки од бомбите на опозицијата и се чекаат говорите на организаторите.

  Шарената револуција вечерва по скратен пат тргна кон Влада. Место како вообичаено покрај МНР и преку мостот „Гоце Делчев“, шарените се вратија назад и минаа под Триумфалната капија. На удар на пушките со боја беше мермерот на Портата, но од страната кон Плоштад. Демонстрантите напишаа „Слобода наместо страв!“, фрлаа и балони со боја па од Портата речиси нема необоено делче.

  Аматерска фотографија

  Аматерска фотографија

  На пат кон Влада тие застанаа и на Плоштадот Македонија, пред хотелот „Мериот“ кој е дел од проектот „Скопје 2014“. Го исвиркаа поранешниот премиер Никола Груевски за кого претпоставуаа дека е на прием на Полската амбасада во хотелот. Скандираа „Шутка не ти бега Никола“ и „Никола оставка“ и го продолжија патот кон Влада.

  Чаталот со тегнала на специјалната единица за боење на Шарената револуција и вечерва го боеше Собранието. Бојаџијата ја усоврши техниката па легнат на асфалтот, за да ги истегне повеќе тегналата, нозете ги потпира на тротоарот.

  Демонстрантите носат транспаренти „Молкот е еднаков на смрт“, „Шарам правда барам“ „Збогум Никола“, „Изрод по изрод револуција“, слушаат патриотски песни, снимки од изборните нерегуларности и се подготвуваат за поход кон Влада.  Таму веќе е поставен бина за вечерашните говори.

  Македонија во која институциите им служат на граѓаните и го штитат јавниот интерес и Македонија во која никој не е стигматизиран и тепан. Шарената револуција бара итно поништување на одлуката за одржување на изборите на 5 јуни, поништување на одлуката за аболиција на оние против кои е поднесено обвинение од страна на СЈО, оставка од Ѓорге Иванов, формирање специјално одделение на Кривичниот суд надлежно за случаите на СЈО и формирање преодна влада која докрај ќе ги имплементира идните реформски приоритети од извештајот на Прибе.

  „Се до исполнување на осумте барања, наша единствена арена се улиците и плоштадите, нашата борба здружена, нашиот продорен и јасен!“, најави граѓанското движење „Протестирам“ на Фејсбук.Денес за првпат се протестира во Неготино, блокади на патот има во Чешиново-Облешево, а се протестира и во Кочани, Охрид, Струмица, Битола и Прилеп.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари