ТРОЈЦА ПОЧИНАА, НОВИ 148 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.224 ТЕСТОВИ, ВО БОЛНИЦА СЕ ЛЕКУВААТ 338 ПАЦИЕНТИ

  ТРОЈЦА ПОЧИНАА, НОВИ 148 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.224 ТЕСТОВИ, ВО БОЛНИЦА СЕ ЛЕКУВААТ 338 ПАЦИЕНТИОд новите случаи на ковид-19 најмногу се во Скопје-50, Кочани-18 и Тетово и Берово по 11 (Фото: К. Попов)

  Три лица починаа, а 148 се позитивни на ковид-19 од 1.224 тестирања во последниве 24 часа. Пациентите се починати во болнички услови и се од Прилеп (62), Кочани (87) и Гостивар (64).

  Новите случаи на ковид-19 по градови се: Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2, Штип-2, Прилеп-9, Тетово-11, Велес-2, Битола-6, Кавадарци-6, Гостивар-3, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Кочани-18, Берово-11, Валандово-1, Свети Николе-6, Кичево-5 и Неготино-1.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од: Скопје-15, Куманово-5, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Битола-4, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Струмица-4, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-6.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 72 пациенти. На кислородна поддршка се 30 пациент, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 39 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 165, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 17.629, од кои оздравени се 14.581,  починати  725, а во моментов активни се 2.323. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 6.881, активни 684
  • Куманово 1.745, активни 182
  • Дебар 284, активни 42
  • Штип 1.251, активни 53
  • Прилеп 667, активни 128
  • Тетово 1.424, активни 174
  • Струга 664, активни 58
  • Велес 319, активни 34
  • Битола 296, активни 59
  • Охрид 421, активни 44
  • Кавадарци 236, активни 49
  • Гостивар 928, активни 103
  • Гевгелија 125, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 233, активни 150
  • Крива Паланка 107, активни 29
  • Радовиш 76, активни 18
  • Крушево 20, активни 3
  • Кочани 340, активни 149
  • Пробиштип 110, активни 21
  • Демир Хисар 61, активни 2
  • Македонски Брод 92, активни 13
  • Пехчево 43, активни 3
  • Берово 102, активни 38
  • Валандово 31, активни 22
  • Виница 108, активни 29
  • Делчево 159, активни 85 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 24, активни 0
  • Свети Николе 341, активни 37
  • Кичево 324, активни 39
  • Ресен 164, активни 16
  • Неготино 53, активни 6 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.224 теста се преку: ИЈЗ-488, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-297, Биотек-87, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-72, Систина со PCR метода -106, лабораторија Лаор –61, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-58, Инфективна клиника-0, ГАК-16, Синлаб-15, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
  • Чаир – 59
  • Гази Баба – 80
  • Аеродром – 109
  • Карпош – 83
  • Центар – 96
  • Кисела Вода – 79
  • Ѓорче Петров – 50
  • Бутел – 31
  • Шуто Оризари – 17
  • Студеничани – 9
  • Сарај – 12
  • Арачиново – 5
  • Илинден – 28
  • Сопиште – 3
  • Чучер Сандево – 5
  • Петровец – 7
  • Зелениково – 2
  • Странец – 7
  • Нераспределен-2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира