ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 9 ПОЗИТИВНИ ОД 3.239 ТЕСТОВИ

  ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 9 ПОЗИТИВНИ ОД 3.239 ТЕСТОВИАктивни се 233 болни од ковид-19. (Фото: СДК.МК)

  Од 3.239 тестирања во последниве 24 часа се регистрирани нови 9 случаи на ковид-19  и тоа по три во Скопје и Кичево и по еден во Битола, Штип и Дебар. Починати се 3 лица и тоа двајца од Скопје (86) и (70) и едно лице од Тетово (65). Сите пријавени се починати во болнички услови.

  Регистрирани се 13 оздравени пациенти од Куманово – 4, Скопје – 3, Виница – 2, Прилеп, Тетово, Штип и Кичево – по 1.

  Направените 3.239 тестови се преку: ИЈЗ-484, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово–10, ЦЈЗ Куманово–33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-9, ГОБ 8-ми Септември-3, Институт за микробиологија–15, МАНУ-23, Жан Митрев (Филип Втори)-135, Авицена-438, Биотек-210, Систина-131, лабораторија Лаор-153, Синлаб-17, Ремедика-19, Плодност–44, Генеа–6, Никоб лаб-416, ВФВ Медикал-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 945.

  Досега во земјата се направени вкупно 867.233 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани досега се 155.663, од кои оздравени се 149.946, починале 5.484, а активни се  233 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68653, Активни 86
  Куманово 8882, Активни 28
  Прилеп 8327, Активни 18
  Тетово 7246, Активни 21
  Битола 6305, Активни 7
  Велес 5473, Активни 5
  Гостивар 5181, Активни 7
  Кавадарци 5154, Активни 1
  Охрид 5019, Активни 17
  Штип 4961, Активни 1
  Струмица 4118, Активни 5
  Струга 2981, Активни 1
  Кочани 2792, Активни 1
  Кичево 2596, Активни 16
  Гевгелија 2195, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1524, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 5
  Радовиш 1161, Активни 1
  Берово 1029, Активни 0
  Делчево 973, Активни 1
  Дебар 942, Активни 1
  Виница 886, Активни 2
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 1
  Демир Хисар 400, Активни 2
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 3
  Македонски Брод 359, Активни 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира