УШТЕ 16 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ОД 49 ДО 85 ГОДИНИ И 254 ПОЗИТИВНИ ОД 2.160 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 16 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ОД 49 ДО 85 ГОДИНИ И 254 ПОЗИТИВНИ ОД 2.160 ТЕСТОВИПочинатите лица се на возраст од 49 до 85 години. (Фото: СДК.МК)

  Шеснаесет лица починаа поради компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа, а регистрирани се 254 нови случаи од 2.160 тестирања. Починати се 5 пациенти од Прилеп (83, 75, 75, 73, 49), 3 пациенти од Охрид (85, 83, 77), два пациенти од Скопје (78, 62) и по еден пациент од Куманово (76), Крива Паланка (76), Струга (68), Гевгелија (75), Кочани (83) и Неготино (67). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

  Новите случаи според градови се во Скопје – 111, Прилеп – 29, Кавадарци – 20, Охрид – 13, Неготино – 10, Битола – 9, Гостивар – 7, Куманово и Велес – по 6, Тетово и Гевгелија – по 5, Штип, Струмица, Струга и Ресен – по 4, Кочани, Делчево и Виница – по 3, Кичево, Дебар, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево, Богданци – по 1.

  Регистрирани се 151 оздравени пациенти од Скопје – 86, Велес – 17, Прилеп – 15, Тетово – 7, Куманово – 6, Крушево – 4, Гевгелија – 3, Битола, Кичево, Виница, Кратово – по 2, Штип, Кочани, Дебар, Крива Паланка, Радовиш – по 1.

  Направените 2.160 тестови се преку: ИЈЗ-521, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-274, Биотек-263, Жан Митрев (Филип Втори)-137, Систина-234, Лаор–316, МАНУ-0, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-75, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 190, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 43342, активни 2973
  Куманово 5451, активни 213
  Тетово 5343, активни 234
  Прилеп 5111, активни 483
  Гостивар 3730, активни 122
  Штип 3606, активни 98
  Битола 3366, активни 140
  Велес 3355, активни 227
  Охрид 3131, активни 402
  Кавадарци 3110, активни 486
  Струмица 2661, активни 159
  Струга 2355, активни 176
  Кочани 1785, активни 48
  Кичево 1758, активни 61
  Гевгелија 1129, активни 134
  Неготино 1112, активни 132
  Свети Николе 1100, активни 24
  Ресен 795, активни 68
  Дебар 788, активни 43
  Крива Паланка 785, активни 53
  Радовиш 743, активни 40
  Делчево 723, активни 233
  Берово 634, активни 32
  Пробиштип 530, активни 23
  Виница 511, активни 22
  Валандово 351, активни 23
  Кратово 266, активни 33
  Демир Хисар 258, активни 13
  Крушево 253, активни 48
  Македонски Брод 251, активни 7
  Богданци 246, активни 22
  Демир Капија 234, активни 33
  Македонска Каменица 193, активни 5
  Пехчево 184, активни 3
  Дојран 95, активни 9
  Вкупно 99285, активни 6822

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира