УШТЕ 389 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 И 4 ПОЧИНАТИ, ВО ЗЕМЈАВА ДОСЕГА ИМА 95.736 ЗАРАЗЕНИ

  УШТЕ 389 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 И 4 ПОЧИНАТИ, ВО ЗЕМЈАВА ДОСЕГА ИМА 95.736 ЗАРАЗЕНИИнститутот за јавно здравје денеска регистрираше 998 оздравени пациенти. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Изминативе 24 часа регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 од 2.445 тестирања, а починати се 4 лица. Новите случаи според градови се во: Скопје – 140, Прилеп – 34, Кавадарци – 33, Куманово – 21, Велес – 20, Охрид – 15, Делчево – 14, Битола – 13, Тетово и Струмица – по 12, Неготино – 11, Штип – 10, Гевгелија – 8, Гостивар и Берово – по 6, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово – по 4, Струга, Кочани и Ресен – по 3, Виница, Демир Капија и Дојран – по 2, Кичево, Дебар, Радовиш, Пробиштип, Македонски Брод, Богданци и Крушево – по 1.

  Институтот за јавно здравје денеска регистрираше 998 оздравени пациенти и во моментов во земјава има 5.933 активни случаи.

  Починатите пациенти се од Куманово (73), Кавадарци (65), Пробиштип (87) и Виница (83). Tри пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.

  Направените 2.445 теста се преку: ИЈЗ-491, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-264, Биотек-199, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина-209, лабораторија Лаор–172, МАНУ-117, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-44, Ремедика-15, лабораторија болница Козле-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 694, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 476.725 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.736, бројката на оздравени пациенти е 86.844, на починати е 2.959.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 41823, активни 2778
  Куманово 5317, активни 240
  Тетово 5221, активни 211
  Прилеп 4709, активни 200
  Гостивар 3674, активни 117
  Штип 3544, активни 78
  Битола 3293, активни 121
  Велес 3228, активни 216
  Охрид 2972, активни 350
  Кавадарци 2835, активни 367
  Струмица 2598, активни 142
  Струга 2287, активни 151
  Кочани 1760, активни 53
  Кичево 1743, активни 78
  Свети Николе 1094, активни 23
  Гевгелија 1055, активни 97
  Неготино 1012, активни 71
  Дебар 777, активни 53
  Ресен 767, активни 63
  Крива Паланка 750, активни 41
  Радовиш 733, активни 47
  Делчево 688, активни 201
  Берово 614, активни 31
  Пробиштип 516, активни 18
  Виница 503, активни 26
  Валандово 332, активни 9
  Демир Хисар 254, активни 11
  Македонски Брод 249, активни 10
  Кратово 244, активни 22
  Богданци 227, активни 5
  Крушево 226, активни 38
  Демир Капија 226, активни 47
  Македонска Каменица 192, активни 4
  Пехчево 183, активни 4
  Дојран 90, активни 10

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира