ЗАТВОРЕН ПАТОТ РОСОМАН-ПРИЛЕП ПОРАДИ ОДРОН, ФИРМАТА „СИНОХИДРО“ КОЈА ЈА ГРАДИ НОВАТА ДЕЛНИЦА РАБОТИ НА РАСЧИСТУВАЊЕ

  ЗАТВОРЕН ПАТОТ РОСОМАН-ПРИЛЕП ПОРАДИ ОДРОН, ФИРМАТА „СИНОХИДРО“ КОЈА ЈА ГРАДИ НОВАТА ДЕЛНИЦА РАБОТИ НА РАСЧИСТУВАЊЕЗатворен е делот од втората фаза на експресниот пат Градско-Прилеп, од Дреново до Фаришка клисура, каде градежните работи ги изведува „Синохидро“. (Фото: ЦУК)

  Денска околу 6 часот одрон предизвикан од големи наноси на вода го поплавија регионалниот пат Росоман-Прилеп. Одронот е предизвикан поради обилните врнежи од дожд кај местото „Трите ленти“ и патот е затворен за сообраќај. Како што велат од Центарот за управување со кризи (ЦУК) и ЈП „Македонија пат“, фирмата која работи на изградба на новиот експресен пат работи на расчистување на потегот.

  Станува збор за делот од втората фаза на експресниот пат Градско-Прилеп, од Дреново до Фаришка клисура, каде градежните работи ги изведува компанијата „Синохидро“.

  „Тој дел од патот во моментов се прави и поради тоа фирмата која го гради има обврска да го одржува и да интервенира при вакви појави. Ние сме во постојан контакт, во моментов таму се работи на расчистување на одронот и се прави канал за да се насочи водата. Се очекува околу 13 часот, доколку нема нови неповолни временски услови, патот да биде прооден“, вели директорот на ЈП „Македонија пат“ Костадин Ацевски.

  Како алтернативен пат додека се расчисти одронот и водата за коли и лесни товарни возила може да се користи патот преку Богомила, велат од „Макеоднија пат“.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира