НОРВЕШКА СТРАВУВА ОД РУСКИТЕ ДРОНОВИ ШТО ГИ НАДЛЕТУВААТ ПЛАТФОРМИТЕ ЗА НАФТА И ГАС И РАФИНЕРИИТЕ

  НОРВЕШКА СТРАВУВА ОД РУСКИТЕ ДРОНОВИ ШТО ГИ НАДЛЕТУВААТ ПЛАТФОРМИТЕ ЗА НАФТА И ГАС И РАФИНЕРИИТЕБрод на норвешката крајбрежна стража патролира околу платформата за гас Слајпнер во Северното Море. (Фото: АП)

  Норвешките работници на платформите за нафта и гас вообичаено не гледаат ништо што може да ги загрози повеќе од брановите во Северното Море кои се удираат врз челичните краци на нивните офшор платформи. Но, во последно време забележаа повознемирувачка глетка: неидентификувани дронови кои им зујат над глава на небото. Бидејќи Норвешка ја заменува Русија како главен извор на природен гас во Европа, воените експерти се сомневаат дека беспилотните летала се дело на Москва. Како можни мотиви за летовите со беспилотни летала се наведуваат шпионажа, саботажа и заплашување.

  Норвешката влада испрати воени бродови, бродови на крајбрежната стража и борбени авиони да патролираат околу морските објекти. Националната гарда на Норвешка стационираше војници околу рафинериите на копно кои исто така беа преплавени од беспилотни летала. Премиерот Јонас Гар Шторе ги покани морнариците на сојузниците во НАТО, Велика Британија, Франција и Германија да помогнат во решавањето на она што може да биде повеќе од норвешки проблем.

  Скапоцено малку од офшор нафтата што обезбедува огромен приход за Норвешка се користи од 5,4 милиони жители на земјата. Наместо тоа, напојува голем дел од Европа. Природниот гас е уште една стока од континентално значење.

  „Вредноста на норвешкиот гас за Европа никогаш не била поголема“, рече Стале Улриксен, истражувач во Кралската норвешка поморска академија. „Како стратешка цел за саботажа, норвешките гасоводи се веројатно целта со најголема вредност во Европа“.

  Затворањето на аеродромите и евакуацијата на рафинеријата за нафта и терминалот за гас минатата недела поради забележани дронови предизвикаа огромни прекини. Но, со приближувањето на зимата во Европа, постои загриженост дека беспилотните летала може да претставуваат поголема закана за гасоводите долги 9.000 километри кои се движат од норвешките морски платформи до терминалите во Британија и континентална Европа. Од почетокот на војната во Украина кон крајот на февруари, земјите од Европската унија се обидуваат да го заменат увозот на руски гас со пратки од Норвешка. Има сомнеж за саботажа на гасоводите Северен тек I и II во Балтичкото Море минатиот месец што се случи еден ден пред Норвешка да го отвори новиот балтички гасовод кон Полска.

  Амунд Ревхајм, кој ја предводи групата за Северно Море и животна средина за југозападните полициски сили на Норвешка, рече дека неговиот тим интервјуирал повеќе од 70 офшор работници кои забележале беспилотни летала во близина на нивните објекти.

  „Работна теза е дека тие се контролирани од бродови или подморници во близина“, рече Ревхајм.

  Крилестите беспилотни летала имаат поголем дострел, но иследниците сметаат дека е веродостојно тврдењето дека е виден и модел со перки како хеликоптер во близина на платформата Слајпнер, лоциран во гасно поле во Северното Море на 250 километри од брегот. Норвешката полиција соработуваше со воените истражители кои го анализираат поморскиот сообраќај. Некои оператори на платформи пријавиле дека виделе истражувачки бродови под руско знаме во непосредна близина. Ревхајм рече дека тоа не е утврдена шема од легалниот поморски сообраќај и дека е загрижен за предизвикување непотребна, вознемирувачка загриженост за работниците. Но, Улриксен, од поморската академија, рече дека разликата помеѓу руските цивилни и воени бродови е мала и дека пријавените истражувачки бродови може да се опишат како „шпионски бродови“.

  Апсењето на најмалку седум руски државјани фатени како носат или нелегално летаат дронови над норвешка територија ги зголеми тензиите. Во средата, истиот ден кога беше забележан дрон поради што беа приземјени авионите во Берген, вториот по големина град во Норвешка, норвешката полициска служба за безбедност го презеде случајот од локалните службеници.
  Премиерот Шторе предупреди дека Норвешка ќе преземе мерки против странските разузнавачки агенции.

  „Не е прифатливо странско разузнавање да лета со беспилотни летала над норвешките аеродроми. На Русите не им е дозволено да летаат со беспилотни летала во Норвешка“, рече тој.

  Руската амбасада во Осло во четвртокот возврати дека Норвешка доживува форма на „психоза“ што предизвикува „параноја“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира