Таг: договор за името

1 5 6 7 8 70 / 72 НАПИСИ
ЗОШТО ЛУЃЕТО ДА СЕ ВИКААТ МАКЕДОНЦИ И ДА ЗБОРУВААТ МАКЕДОНСКИ, ГО ПРАША МИЦОТАКИС ЦИПРАС

ЗОШТО ЛУЃЕТО ДА СЕ ВИКААТ МАКЕДОНЦИ И ДА ЗБОРУВААТ МАКЕДОНСКИ, ГО ПРАША МИЦОТАКИС ЦИПРАС

Лидерот на грчката опозиција Кирјакос Мицотакис поднесе интерпелација во грчкиот парламент за владата на Алексис Ципрас поради договорот за името. Спо ...
ЕКСПЕРТИ ОД МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА ЗАЕДНО ЌЕ ГИ ИНТЕРПРЕТИРААТ ИСТОРИСКИТЕ НАСТАНИ, ПРЕДВИДЕНО Е СО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО

ЕКСПЕРТИ ОД МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА ЗАЕДНО ЌЕ ГИ ИНТЕРПРЕТИРААТ ИСТОРИСКИТЕ НАСТАНИ, ПРЕДВИДЕНО Е СО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО

Според договорот за надминување на спорот за името меѓу Македонија и Грција, објавен во грчкиот весник „Катимерини“, двете земји ќе основаат заеднички ...
ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА НЕ ОДЛУЧУВА ИВАНОВ ТУКУ ГРАЃАНИТЕ, РЕЧЕ ВЛАДАТА ОТКАКО ТОЈ НАЈАВИ ДЕКА НЕМА ДА ГО ПОТПИШЕ ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА НЕ ОДЛУЧУВА ИВАНОВ ТУКУ ГРАЃАНИТЕ, РЕЧЕ ВЛАДАТА ОТКАКО ТОЈ НАЈАВИ ДЕКА НЕМА ДА ГО ПОТПИШЕ ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните, регира Владата на премиерот Зоран Заев откако претседателот вечерва најави дека дека нема д ...
ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО Е ШТЕТЕН И НЕПРИФАТЛИВ ЗА МЕНЕ, НЕ ГО ПОТПИШУВАМ, КАЖА ИВАНОВ

ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО Е ШТЕТЕН И НЕПРИФАТЛИВ ЗА МЕНЕ, НЕ ГО ПОТПИШУВАМ, КАЖА ИВАНОВ

Претседателот Ѓорге Иванов најави дека нема да го потпише договорот за името со Грција по ратификацијата во македонскиот парламент, во попладневното о ...
АКО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО ГО ПОДДРЖАТ ГРАЃАНИТЕ НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ЌЕ ГО ПОДДРЖИМЕ И НИЕ, КАЖА ЛАВРОВ

АКО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО ГО ПОДДРЖАТ ГРАЃАНИТЕ НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ЌЕ ГО ПОДДРЖИМЕ И НИЕ, КАЖА ЛАВРОВ

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој денеска во Москва имаше средба со грчкиот колега Никос Коѕијас, рече дека Русија ќе го поддрж ...
ЌЕ НЀ БИДЕ И ПОКРАЈ ИВАНОВ, ИЗЈАВИ ДИМИТРОВ ПО ПРЕКИНАТАТА СРЕДБА ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ВИЛА

ЌЕ НЀ БИДЕ И ПОКРАЈ ИВАНОВ, ИЗЈАВИ ДИМИТРОВ ПО ПРЕКИНАТАТА СРЕДБА ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ВИЛА

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за „Дојче Веле“ изјави дека „ќе нè биде… и покрај Иванов“, откако претседателот Ѓорге Иванов утринава ...
СПОМЕНИЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР И ФИЛИП ОДАТ ЗА СОЛУН, ИЛИ ДОБИВААТ ПЛОЧКИ СО ОБЈАСНЕНИЕ, ТВРДИ „КАТИМЕРИНИ“ ПОВИКУВАЈЌИ СЕ НА ДОГОВОРОТ

СПОМЕНИЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР И ФИЛИП ОДАТ ЗА СОЛУН, ИЛИ ДОБИВААТ ПЛОЧКИ СО ОБЈАСНЕНИЕ, ТВРДИ „КАТИМЕРИНИ“ ПОВИКУВАЈЌИ СЕ НА ДОГОВОРОТ

Спомениците на Александар Велики и Филип Втори Македонски на Плоштадот Македонија во Скопје ќе му бидат дадени на Солун, предвидено е во договорот за ...
ЗА ЕУ И НАТО ВЕЌЕ НЕМА ПРЕЧКИ ЗА ЕВРОАТЛАНТСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ НА МАКЕДОНИЈА

ЗА ЕУ И НАТО ВЕЌЕ НЕМА ПРЕЧКИ ЗА ЕВРОАТЛАНТСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ НА МАКЕДОНИЈА

Постигнатиот договор за спорот за името меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев беше едногласно поздравен од ЕУ и НАТО. Високата претставничка за ...
ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА ГО ПОДДРЖИМЕ ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, КАКО ШТО ПОБАРАА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ВЕЛИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА ГО ПОДДРЖИМЕ ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, КАКО ШТО ПОБАРАА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ВЕЛИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

САД им честиташе на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за договорот за решавање на спорот за името, му се заблагодарија на посредникот Метју Нимиц ...
МОГЕРИНИ И ХАН ОЧЕКУВААТ МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ И ИМ ЧЕСТИТАА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА ДОГОВОРОТ

МОГЕРИНИ И ХАН ОЧЕКУВААТ МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ И ИМ ЧЕСТИТАА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА ДОГОВОРОТ

Високата преставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го поздравија постогнувањ ...
1 5 6 7 8 70 / 72 НАПИСИ